sobota, 4 maja 2013

Piranha (1978)


PIRANHA (1978)

reż. Joe Dante

   W Lost River Lake pojawia się Maggie McKeown, młoda, ambitna dziennikarka poszukująca dwójki zaginionych nastolatków. Trochę wbrew swojej woli w poszukiwania zostaje wciągnięty miejscowy pustelnik Paul Gorgan. Ślady prowadzą do opuszczonego laboratorium wojskowego, w którym dr Hoak kontynuuje zatrzymane dawno eksperymenty. Projekt Razorteeth zakładał wyhodowanie zmutowanych piranii, które zrobiłyby "porządek" w wietnamskich rzekach. Wojna się skończyła, tymczasem głodne piranie trafiły do miejscowej rzeki, a z rzeki wprost do jeziorka, w którym pluskają się dzieciaczki z letniego obozu, a wśród nich córka Gorgana. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.

   Joe Dante (m.in. "Skowyt" 1981, "Gremliny rozrabiają" 1984, "Interkosmos" 1987) to miłośnik klasycznych monster movies z lat 50. ubiegłego wieku. Udowodnił to niejednokrotnie, najbardziej chyba w "Matinee" z 1993 roku, ale już "Piranie" zdradzają owe ciągoty. Mamy tajną bazę wojskową, bo przecież musi pojawić się jakiś wysoko postawiony mundurowy, jest urocza i żądna wrażeń dziennikarka, outsider, który jej pomaga, szalony naukowiec i wreszcie śmiercionośny efekt jego eksperymentów czyli tytułowe piranie. Pomimo kilku aluzji (m.in. gra komputerowa "JAWS") film bynajmniej nie jest parodią "Szczęk" Stevena Spielberga, a z taką opinią można spotkać się choćby na Wikipedii. To czysty hołd złożony retro science-fiction. "A co to ja jestem potwór z Czarnej Laguny?"- pyta poirytowana dziewczyna gdy jej chłopak oskarża ją nie wiedząc, że właśnie dziabnęła go pirania. W telewizji leci "The Monster That Challenged the World", ktoś czyta "Moby Dicka". Podobne przykłady można by mnożyć w nieskończoność.

   Całość robi tym większe wrażenie jeśli uświadomimy sobie, że została nakręcona w zaledwie 30 dni za jedyne 660 tysięcy dolarów. Sukces filmu sprawił, że w 1981 roku powstała kontynuacja "Pirania 2: Latający mordercy" wyreżyserowana przez debiutującego Jamesa Camerona (m.in. "Terminator " 1984, "Terminator 2: Judgment Day" 1991, "Prawdziwe kłamstwa" 1994, "Titanic" 1997). W 1995 roku powstał telewizyjny remake, w którym wystąpiła młodziutka Mila Kunis (m.in. "Różowe lata 70.", "Czarny łabędź" 2010). W 2010 historię uwspółcześnił Alexandre Aja (m.in. "Haute Tension" 2003, "Wzgórza mają oczy" 2006). W czerwcu 2012 roku na ekranach polskich kin zagościł film "Pirania 3DD".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz