sobota, 6 kwietnia 2013

The Creature Walks Among Us (1956)

THE CREATURE WALKS AMONG US (1956) 

reż. John Sherwood

   Doktor William Barton, ceniony chirurg plastyczny, dowodzi ekspedycją poszukującą na amazońskich moczarach Gill-mana. W ekipie jest jeszcze dr Tom Morgan i ekspert od nurkowania Jed Grant, a także atrakcyjna żona Bartona - Marcia. Pojmanie potwora nie do końca przebiega zgodnie z planem. Gill-man zostaje poważnie poparzony i przechodzi szereg operacji plastycznych, które upodabniają go do człowieka. Jednakże na tym próby uczłowieczenia się kończą.
   Kimże jest więc teraz Gill-man, który nie może już wrócić do swego dawnego środowiska i bynajmniej nie ma zamiaru kroczyć między ludźmi?

   Niespełna rok po "Revange Of The Creature" (1955) złaknieni przygód Gill-mana widzowie znów mieli swoje święto. Niestety zabrakło za sterem Jacka Arnolda i zrezygnowano z kręcenia w technice 3-D (podczas realizacji poprzedniej części raz zepsuła się kamera, a każde jej ładowanie wstrzymywało zdjęcia. Na dodatek wyświetlanie takiego formatu było bardzo precyzyjne, z czym nie zawsze radzili sobie właściciele kin). W ramach rekompensaty w obsadzie znaleźli się atletyczny przystojniak Rex Reason oraz nadekspresyjny, wiecznie strapiony na twarzy Jeff Morrow. Obaj panowie na plan trafili niemalże wprost z innego hitu sci-fi "This Island Earth" (1955). O ile jednak Rex Reason niezbyt chętnie romansował z kinem science-fiction, które w tamtych czasach uważane było za obciach, o tyle Jeff Morrow błysnął jeszcze kilkukrotnie (m.in. "Kronos" 1957, "The Giant Claw" 1957, "Octaman" 1971).

  Reżyser John Sherwood nie mógł pochwalić się bogatą filmografią. Asystował wprawdzie przy ponad 50 filmach, ale osobiście wyreżyserował jedynie western z Marą Corday i Rexem Reasonem. Zresztą po "The Creature Walks Among Us" zdążył zrealizować jeszcze tylko jeden obraz "The Monolith Monster" (1957) z Lesem Tremayne'em (m.in. "The War Of The Worlds" 1953, "The Monster Of Piedras Blancas" 1959, "The Angry Red Planet" 1959, "The Slime People" 1963, "The Naked Monster" 2005).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz