wtorek, 9 kwietnia 2013

Nosferatu (1922)

 NOSFERATU, EINE SYMPHONIE DES GRAUENS (1922)

reż. F. W. Murnau

   Młody i ambitny handlarz nieruchomościami, Hutter, wyrusza w dalekie Karpaty by dopełnić formalności związanych z zakupem kamienicy przez niejakiego Grafa Orloka. Hrabia Orlok okazuje się wampirem, ale nie ma zmiłuj, transakcja przyklepana i wkrótce populację miasta Wismar zdziesiątkuje tajemnicza zaraza.

   Znacie? No pewnie, bo "Nosferatu - symfonia grozy" Friedricha Wilhelma Murnaua to nic innego jak plagiat "Draculi" Brama Stokera (a może powinienem napisać nielegalna ekranizacja). Nie pomógł "sprytny" zabieg zmiany tytułu, nazwisk bohaterów i miejsca akcji. Sprawa trafiła do sądu. Wdowa po pisarzu, Florence Stoker, proces wygrała, a sąd nakazał Murnau wypłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Szczęśliwie jednak dla świata kultury film przetrwał i nieustająco inspiruje coraz to nowe pokolenia twórców.

   W 1979 roku Werner Herzog zrealizował remake z Klausem Kinskim i Isabellą Adjani w rolach głównych. Postać grana przez Christophera Walkena w "Powrocie Batmana" Tima Burtona nazywa się Max Shrek, czyli tak samo jak aktor, który wcielił się w tytułowego Nosferatu. W 2000 roku E. Elias Merhige nakręcił "Cień wampira" z Johnem Malkovichem i Willemem Dafoe, będącą fikcyjną próbą rekonstrukcji zdarzeń jakie miały miejsce podczas kręcenia "Nosferatu".

   Obecnie film jest własnością publiczną, co sprzyja różnym akcjom typu projekcje z muzyką na żywo (w Polsce do filmu przygrywały m.in. takie zespoły jak Myslovitz i Czerwie) oraz całej masie plakatowych wariacji często bardzo zdolnych grafików.

   W 2009 roku nakładem MAYFLY miało ukazać się dziewięć klasycznych horrorów w specjalnej edycji z reprodukcjami oryginalnych plakatów. Wśród nich miał być także obraz F. W. Murnau. Niestety zakończyło się na trzech tytułach ("Karnawał dusz", "Zaginiony ląd", "Upiór w operze").

   Film można pobrać legalnie ze strony www.archive.org lub obejrzeć na youtube. Miłośnicy "Nosferatu" mogą zaś nabyć własny egzemplarz DVD z bogatej oferty różnych dystrybutorów. Najatrakcyjniejszą wydaje się dwupłytowe wydanie EUREKA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz