piątek, 5 kwietnia 2013

Revenge Of The Creature (1955)

 REVENGE OF THE CREATURE (1955)

reż. Jack Arnold

   Morderczy potwór, pół-człowiek pół-ryba, zostaje schwytany przez dwóch naukowców i przetransportowany z serca amazońskiej dżungli wprost do oceanarium na Florydzie. Wzorem King Konga ma stać się główną atrakcją turystyczną, a przy okazji obiektem badań naukowych (a może odwrotnie, bo doprawdy trudno połapać się w ich intencjach).
   Profesor Clate Ferguson, specjalista od zachowań zwierząt, i Helen Dobson, absolwentka ichtiologii ("Strasznie trudne pojęcie" - mówi dziennikarz przeprowadzający z nią wywiad. "Może pani wyjaśnić czym zajmuje się ta nauka?") rozpoczynają prace nad oswojeniem potwora. Jak nietrudno się domyślić nie wszystko przebiega zgodnie z planem naukowców. Gill-man zakochuje się w Helen i ucieka z ośrodka zostawiając za sobą serię trupów.

  Podobnie jak "Creature From The Black Lagoon" (1954) jego kontynuacja również kręcona była w technice 3-D. Jack Arnold, autor poprzedniej części (oraz m.in. "It Came From Outer Space" 1953, "Tarantula" 1955, "The Incredible Shrinking Man" 1957, "Monster On The Campus" 1958, "Black Eye" 1974, "Boss Nigger" 1975, a także epizodów seriali telewizyjnych "Science Fiction Theatre" 1955 i "Rawhide" 1959 i 1964 z Clintem Eastwoodem) i John Agar (m.in. "Tarantula" 1955, "The Mole People" 1956, "Daughter Of Dr. Jekyll" 1957, "The Brain From Planet Arous" 1957, "Attack Of The Puppet People" 1958, "Invisible Invaders" 1959, "King Kong" 1976) połączyli swe talenty by zafundować widzom to co w monster-movies najlepsze. Jedna niedorzeczność goni drugą, w scenariuszu jest tyle dziur ile na polskich drogach, ale ogląda się to wszystko z niesłabnącym napięciem i uśmiechem na twarzy.

W trakcie seansu zastanawiałem się nad kilkoma rzeczami:
- Czy po jedno z najciekawszych odkryć naukowych jakim niewątpliwie jest człekokształtny Gill-man, odpowiedzialnie jest wysyłać jedynie dwie osoby?
- Czy zamieszkujący tereny rzeczne i bagienne (czyli słodkowodne) Gill-man powinien zostać umieszczony w akwarium razem ze stworzeniami oceanicznymi (czyli słonowodnymi)?
- Czy rozsądnie jest razić potwora prądem przebywając razem z nim pod wodą? 

A teraz kilka ciekawostek:
W trzeciej części "Powrotu do przyszłości" tuż przed przeniesieniem Marty'ego w czasy dzikiego zachodu, nasz bohater prezentuje doktorowi Brownowi strój "z epoki", który ten dla niego przygotował. Marty - miłośnik spaghetti westernów -  zauważa, że Clint Eastwood raczej się tak nie ubierał. "Clint jaki?" zapytuje doktor. Marty spogląda na dwa kinowe plakaty, które znajdują się tuż za jego plecami i mówi "No tak, możesz go jeszcze nie znać". A plakaty pochodzą z "Revenge Of The Creature" (1955) i "Tarantuli" (1955), filmów Jacka Arnolda z Clintem Eastwoodem w epizodycznych rolach ;-)
W 1997 roku Mystery Science Theatre 3000 urządziło sobie polewkę z "Revenge Of The Creature".
W czwartym odcinku siódmego sezony "Star Trek: Voyager" zatytułowanym "Repression" Tom Paris i B'Elama Torres oglądają sobie w pomieszczeniu stylizowanym na dawną salę kinową "Revenge Of The Creature"

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz