wtorek, 23 kwietnia 2013

It Conquered The World (1956)

IT CONQUERED THE WORLD (1956)

reż. Roger Corman

   Dr. Thomas Anderson utrzymuje, iż od dłuższego czasu prowadzi zaawansowane rozmowy z przedstawicielami planety Wenus. Koledzy ze środowiska naukowego przyjmują jego rewelacje z przymrużeniem oka. Ba! Nawet przeciętni mieszkańcy śmieją się z doktora. Jednak ten się śmieje kto się śmieje ostatni!

   Gdy pierwszy Wenusjanin przybywa na Ziemię i wstrzymuje działanie wszystkich urządzeń elektrycznych oraz dostaw wody wybucha panika. Oczywiście wolny od wszelkich niedogodności jest jedynie dr. Anderson. Kolejnym krokiem kosmity jest zawładnięcie strategicznymi umysłami, dzięki którym podbicie Ziemi będzie tylko formalnością.

   Za kamerą stanął 30-letni wówczas Roger Corman, dla którego był to ósmy film w reżyserskim dorobku. Z 56 wyreżyserowanych i ponad 400 wyprodukowanych przez niego obrazów, zwrócę uwagę jedynie na kilka, ale prawda jest taka, że Corman niczym król Midas - wszystko czego dotknie zamienia się w złoto. Oczywiście w metaforycznym tego słowa znaczeniu. Uściślijmy więc - jest to "złoto" dla miłośników dziwnych filmów. Nie wierzycie? Oto mała próbka jego twórczości: "Swamp Woman" 1955, "The Beast With A Million Eyes" 1955, "Day The World Ended" 1955, "Not Of This World" 1957, "Attack Of The Crab Monsters" 1957, "The Undead" 1957, "The Saga Of The Viking Women And Their Voyage To The Waters Of The Great Sea Serpent" 1957, "War Of The Satellites" 1958, "Teenage Cave Man" 1958, "A Bucket Of Blood" 1959, "The Wasp Woman" 1959. Po samych tytułach widać już, że jest grubo, a to zaledwie kilka pozycji z pierwszych pięciu lat jego działalności.

   Obsada jest nie mniej imponująca. W rolę dr. Andersona wcielił się Lee Van Cleef, specjalista od westernów, szczególnie pamiętany z tych we włoskim sosie ("Za kilka dolarów więcej" i "Dobry, zły i brzydki"). Jego przyjaciela, dr. Paula Nelsona gra zmarły w marcu 2010 roku Peter Graves (m.in. "Red Planet Mars" 1952, "Killers From Space" 1954, "Beginning Of The End" 1957, serial "Mission: Impossible").

   W 1991 roku film został "wyśmiany" w popularnym cyklu "Mystery Science Theatre 3000".
Na koncertowym albumie "Roxy & Elsewhere" Frank Zappa wprowadzając publiczność do piosenki "Cheepnis" opowiada o swoich wrażeniach z seansu "It Conquered The World".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz