czwartek, 28 marca 2013

Child's Play 2 (1990)

CHILD'S PLAY 2 (1990)

reż. John Lafia

   Laleczka Chucky żyje!!! A w każdym razie odradza się po gruntownej renowacji. Mały Andy tymczasem trafia pod opiekę rodziny zastępczej. Dusza seryjnego mordercy Charlesa Lee Raya zdaje sobie sprawę, że musi czym prędzej opuścić ciało lalki jeśli nie chce pozostać w nim na wieki. Podąża więc tropem Andy'ego. Do ostatecznej konfrontacji dojdzie w fabryce zabawek produkującej "Grzecznego chłopca".

  Kontrowersje jakie wzbudził film Toma Hollanda z 1988 roku (m.in. manifestacje zarzucające nakłanianie dzieci do przemocy) sprawiły, że szefowie MGM/UA zdecydowali się odsprzedać prawa do postaci Universalowi. Macherzy tego studia uznali, że kontynuację historii należy potraktować z przymrużeniem oka. Być może dlatego, że to co w pierwowzorze zaserwowano śmiertelnie poważnie, tutaj mogło się nie sprawdzić, a być może dlatego, iż chcieli uniknąć nagonki, która przestraszyła bossów z MGM. Tak czy inaczej, posunięcie uważam za ze wszech miar trafione. Oczko do widzów puszczane jest należycie często, przy czym całość nie nosi jeszcze znamion pastiszu.

   Za kamerą stanął John Lafia, jeden z autorów scenariusza pierwowzoru, późniejszy reżyser "Morderczego przyjaciela". Scenariusz znów napisał Don Mancini, Alex Vincent po raz drugi zagrał małego Andy'ego, a Brad Dourif użyczył głosu Chucky'emu. Ponadto w filmie zagrali Gerrit Graham (m.in. "Cześć mamo" 1970, "Diabelskie nasienie" 1977, "Class Reunion" 1982), Jenny Agutter (m.in. "Ucieczka Logana" 1976, "Amerykański wilkołak w Londynie" 1981), Grace Zabriskie (m.in. "Galaktyka terroru" 1981, serial "Miasteczko Twin Peaks" 1990-1991) oraz znana później z serialu "Beverly Hills 90210" Christine Elise.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz