czwartek, 6 czerwca 2013

Demons (1985)

DEMONS (1985)

reż. Lamberto Bava 

Wybuchowa mieszanka horroru i absurdu. Jest strasznie i śmiesznie, a czasem strasznie śmiesznie. No i krwawo. Czyli tak jak lubimy ;-)

    Tajemniczy mężczyzna w srebrnej masce rozdaje przypadkowo napotkanym przechodniom złote bilety na premierowy pokaz jakiegoś filmu. Gdy zbliża się czas seansu salę kinową wypełniają w niewielkim jedynie stopniu widzowie różnej maści. Mamy dwie piękne dziewczyny, dwóch przystojnych młodzieńców, niewidomego starszego pana wraz z córką, która umówiła się w kinie na schadzkę z kochankiem, jest też alfons w towarzystwie dwóch dziwek. Przed wejściem na salę jedna z prostytutek przymierza znajdujący się w holu rekwizyt z filmu - maskę demona. Już wkrótce, dokładnie w tej samej chwili co bohater wyświetlanego filmu, zmieni się ona w pałającą żądzą krwi bestię.

   Uznawany za najlepszy w reżyserskim dorobku film Lamberto Bavy (m.in. "Macabro" 1980, "Demoni 2" 1986, "Body Puzzle" 1992 z Joanną Pacułą) to młodzieżowy horror z przymrużeniem oka. W zależności od upodobania, rockowy soundtrack (m.in. Rick Springfield, Billy Idol, Motley Crue, Saxon, Accept) można przypisywać na plus (bo dynamicznie), albo na minus (bo mało klimatycznie, co zwiastowały początkowe dźwięki autorstwa Claudio Simonetti, klawiszowca grupy Goblin). Jedno jest pewne - ten wybór ścieżki dźwiękowej sprawił, że konwencja jeszcze bardziej przechyla swą szalę w kierunku komedii.

   Film wyprodukował (a także maczał palce w scenariuszu) Dario Argento, włoski reżyser (m.in. "Profondo Rosso" 1975, "Suspiria" 1977, "Inferno" 1980), ojciec chrzestny filmowego giallo

   "Demony" doczekały się dwóch oficjalnych kontynuacji ("Demoni 2" z 1986 roku również w reżyserii Lamberto Bavy oraz "Demoni 3" z 1991 w reżyserii Umberto Lenzi). Istnieje jednak jeszcze kilka innych filmów, które funkcjonują pod alternatywnymi tytułami sugerującymi związek z obrazem Bavy z 1985 roku. Zabieg to oczywiście czysto marketingowy, no ale skoro już tak jest to pozwolę sobie je wymienić:  "La Casa Dell'orco" z 1988 (a.k.a. "The Ogre House", "Demons 3: The Ogre"), "La Chiesa" z 1989 (a.k.a. "The Church", "Demons 3"), "La Setta" z 1991 (a.k.a. "The Schism", "Demons 4: The Devil's Daughter"), "La Maschera Del Demonio" z 1989 (a.k.a. "The Masc Of The Demon", "Demoni 5: The Devil's Veil"), "Il Gatto Nero" z 1989 (a.k.a. "The Black Cat", "Demons 6: De Profundis / From The Deep").  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz