Marek Grabie to człowiek orkiestra. Niezwykle zapracowana orkiestra, muszę dodać. Udało mi się namówić go na wywiad, ale na odpowiedzi na pytania musiałem troszkę poczekać. I gdy myślałem, że już nigdy się ich nie doczekam, Marek zrobił mi świąteczny prezent, a co za tym idzie zrobił go także czytelnikom tego bloga. Zapraszam do lektury ;)
poniedziałek, 28 grudnia 2015
środa, 16 grudnia 2015
Konkurs Tetsuo rozstrzygnięty
To był drugi konkurs na łamach Kocham Dziwne Kino, którego nagrodą był film na płycie DVD ufundowany przez dystrybutora What Else!? Films. W poprzednim był "Yakuza Weapon", teraz obie części kultowego "Tetsuo"!
piątek, 4 grudnia 2015
UWAGA KONKURS! TETSUO
W związku z polską premierą DVD dwóch części japońskiego filmu "Tetsuo", a także zbliżającymi się Mikołajkami, dystrybutor What Else!? Films ufundował dla czytelników bloga Kocham Dziwne Kino prezent :)
piątek, 20 listopada 2015
Konrad Aksinowicz - wywiad
Konrada Aksinowicza miałem przyjemność poznać na tegorocznej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA, gdzie reżyser pokazał swój najnowszy film zatytułowany "W spirali", a po seansie spotkał się z widzami. Opowiadał głównie o realizacji "W spirali", ale wspomniał też o pewnym wymarzonym projekcie z gatunku science-fiction, który nakręcił w formie prewizualizacji. Oho! W mojej głowie od razu zapaliła się lampka! Koleś chce reżyserować science-fiction i coś już w tym temacie zrobił. Tylko co to do cholery jest ten "previs"?
wtorek, 17 listopada 2015
Quiet Cool (1986)
QUIET COOL (1986)
reż. Clay Borris
Nie często zdarza się, aby tytuł tak dosłownie oddawał wrażenia jakie
niesie ze sobą seans. Tak moi drodzy, "Quiet Cool" jest całkiem spoko,
ni mniej ni więcej. Spełnia swoją rolę 80-minutowej eightiesowej
rozrywki. Filmowe Quite Cool to wyjątkowe miejsce, nie tyle na mapie co
wewnątrz każdego z nas, które musimy odnaleźć, by zaznać choćby
chwilowego ukojenia.
poniedziałek, 19 października 2015
The Dark Power (1985)
THE DARK POWER (1985)
reż. Phil Smoot
Dotąd niekwestionowaną walką stulecia była dla mnie ta z "Azteckiej mumii kontra robot". Pojedynek na baty teksaskiego rangera z indiańskim zombie z filmu Phila Smoota poważnie nadszarpnął status tamtej.
czwartek, 15 października 2015
Kamera Akcja 6 - relacja własna
Nie będę się powtarzał, że tegoroczny repertuar był tak bogaty i
atrakcyjny, że nie sposób było zobaczyć wszystkiego co przygotowali dla
widzów organizatorzy. W przypadku tego festiwalu jest to standardem.
Podobnie jak wzorowa organizacja i doskonała atmosfera. Skupię się na
filmach, które w ramach festiwalu zobaczyłem, na panelach dyskusyjnych i
spotkaniach z twórcami, na których byłem. No to jak? Zaczynamy? Kamera!
Akcja!
poniedziałek, 28 września 2015
6 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA
6 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA
Już za niespełna dwa tygodnie (8-11 października), w łódzkim Kinie Wytwórnia, odbędzie się szósta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni wypełnione po brzegi atrakcjami dla ludzi, którzy kochają kino i wszelkie jego aspekty.
niedziela, 27 września 2015
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)
FASTER, PUSSYCAT! KILL! KILL! (1965)
reż. Russ Meyer
John Waters, twórca takich obrazów jak "Różowe flamingi", "Lakier do włosów" czy "Beksa", podobno stwierdził kiedyś, że "Faster, Pussycat! Kill! Kill!" to najlepszy film jaki kiedykolwiek powstał. Biorąc pod uwagę, że zdeklarowany gej darzy takim szacunkiem historię, której siłą napędową są trzy roznegliżowane kobiety, znaczy to, że film Russa Meyera jest prawdziwym dziełem sztuki. Ekscytuje, zachwyca i stoi ponad wszelkimi podziałami.
środa, 23 września 2015
OKNOKALIPSA jednak w 2016?
ŚMIERCIONOŚNE OKNA WCIĄŻ POZOSTAJĄ NIEDOMKNIĘTE...
O tym jakie problemy nastręcza realizacja pełnometrażowego filmu wiedzą ci, którzy mają takowy debiut za sobą. Na własnej skórze przekonał się o tym również Jakub Pelczar, autor bloga "Na trzeźwo nie warto", który właśnie kręci obraz zatytułowany "Oknokalipsa".
wtorek, 22 września 2015
Następne ZABÓJCZE TELEFONY
Szykuje się następne zabójcze połączenie!
Tomir Dąbrowski obiecuje miłośnikom swojego talentu, że do końca roku uda mu się przygotować godzinną, testową wersję nowej odsłony "Zabójczych telefonów".
sobota, 19 września 2015
Crossworlds (1996)
CROSSWORLDS (1996)
reż. Krishna Rao
Gdy widzę marketingowy chwyt w postaci informacji "twórcy Eksplozji, Mortal Kombat i Batman Forever przedstawiają..." od razu mam ochotę wybadać jakież to ambitne funkcje wykonywali owi twórcy na planie podanych filmów. Rzadko zdarza się bowiem, że chodzi o reżysera, producenta czy scenarzystę. Tutaj zaszczytne miano twórców przypadło elektrykowi i operatorowi kamery.
piątek, 11 września 2015
Alien vs. Ninja (2010)
ALIEN vs. NINJA (2010)
reż. Senji Chiba
Jeśli po pierwszej, totalnie bezkrwawej walce, przyszło Wam do głowy, by wyłączyć "Alien vs. Ninja", bo oto Japończycy zarazili się od Hollywood wirusem PG-13, to weźcie proszę na wstrzymanie. To co będzie się działo po pierwszych 20 minutach zrekompensuje Wam ten przydługi wstęp z nawiązką.
niedziela, 30 sierpnia 2015
Mumia (1932) z muzyką na żywo (Czerwie)
"MUMIA" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu CZERWIE
Seans z muzyką na żywo jest przeżyciem absolutnie unikatowym. Z jednej strony potrafi tchnąć nowe życie w stare filmy (z reguły te osobliwe koncerty grane są pod produkcje sprzed niemalże 100 lat), z drugiej - nie zwalniają z obowiązku zapoznania się z tymi obrazami w wersjach oryginalnych.
sobota, 29 sierpnia 2015
The Mummy (1932)
"Mumia" w reżyserii Karla Freunda zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli - zaraz obok Drakuli, Frankensteina i Wilkołaka - filmowej grozy klasycznego Universalu. W roli egipskiego kapłana Im-Ho-Tepa wystąpił Boris Karloff, tworząc tym samym kolejną flagową postać w swojej filmografii. No i ta charakteryzacja (Jack Pierce)... Moim zdaniem jest to najbardziej przerażająca mumia jaka kiedykolwiek odwiedziła duży ekran.
niedziela, 23 sierpnia 2015
Alien Private Eye (1987)
ALIEN PRIVATE EYE (1987)
reż. Viktor
Kilka miesięcy temu miała miejsce Premiera filmu "Kung Fury", który stanowił hołd dla dziwnego kina z lat 80. XX wieku. Niektórzy z Was zapewne odebrali go jako absurd w czystej postaci do maksimum przerysowujący filmowe klasyki z tamtego okresu. "Alien Private Eye" dowodzi, że owo przerysowanie obrazu Davida Sandberga nie jest znów tak duże jak mogłoby się wydawać.
czwartek, 23 lipca 2015
Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" vol. 4 - repertuar
Raz krew, flaki i nagie biusty, innym razem zombie, wilkołaki i kanibale. Widzów czwartej edycji Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino" czekają - dla odmiany - rozterki polskiego dresa przed pójściem na randkę, relacja z konferencji matematycznej, na której ma zostać odczytana liczba PI (policzona do końca), a także łaknące krwi mieszczuchów hordy rednecków. A to jedynie trzy pozycje spośród dwudziestu siedmiu, które zostaną zaprezentowane w pabianickim Kinie Tomi, w dniach 7 i 8 sierpnia 2015 roku. Polskie dziwne kino żyje! - niczym monstrum doktora Frankensteina. Przyjdź, zobacz, zdziw się, zachwyć i pokochaj je.
niedziela, 19 lipca 2015
Adam and Eve vs. The Cannibals (1983)
ADAM AND EVE VS. THE CANNIBALS
a.k.a. BLUE PARADISE
a.k.a. ADAMO ED EVA, LA PRIMO STORIA D'AMORE (1983)
reż. Enzo Doria, Luigi Russo
Bycie reżyserem to trochę taka zabawa w Boga. Tworzy się postaci, światy, sytuacje. Wszystko zgodne jedynie z własną wizją. Sytuacja osiąga absolut, gdy reżyser - cytując Biblię - przedstawia historię stworzenia świata oraz pierwszych jego mieszkańców, Adama i Ewy. Kinematografia zna kilka takich przypadków. Oto jeden z nich, bodaj najdziwniejszy...
czwartek, 16 lipca 2015
piątek, 10 lipca 2015
Under The Skin (2013)
UNDER THE SKIN (2013)
reż. Jonathan Glazer
Zachęcony, a może raczej sprowokowany, przez kolegę do obejrzenia filmu "Pod skórą" przystąpiłem do zwyczajowego riserczu. Recenzji staram się przed seansem nie czytać (robię to dopiero po napisaniu swojej), ale na tak zwane gwiazdki obok tytułu zerkam. Oczywiście najmniej o filmie w skali pięciostopniowej świadczy 3, ale gdy oceny wahają się od 1 do 5 robi się ciekawie...
sobota, 4 lipca 2015
Mac and Me (1988)
MAC AND ME (1988)
reż. Stewart Raffill
Zwykło się obecnie narzekać na Hollywood, że bezwstydnie odcina kupony realizując kolejne sequele bądź remaki filmów naszego dzieciństwa. Wystarczy spojrzeć na repertuar kin. Jeszcze nie zniknął z afisza "Jurassic World", a już tłumy walą na "Terminatora 5". A w kolejce czeka "Mission: Impossible 5", nowy "Point Break" i kolejna trylogia z etykietą "Gwiezdne wojny". Proceder to stary jak świat, no a przynajmniej sięgający czasów gdy ktoś wpadł na pomysł, że można zarobić na ruchomych obrazkach. Nie ma się więc co zatrważać. Proszę sobie lepiej pomyśleć jak czuł się Steven Spielberg oglądając film "Mac i ja"...
sobota, 20 czerwca 2015
Color Me Blood Red (1965)
COLOR ME BLOOD RED (1965)
reż. Herschell Gordon Lewis
Najpierw była "Krwawa uczta", później "Dwa tysiące maniaków". "Pomaluj mnie na krwistoczerwono" jest zwieńczeniem Trylogii Krwi, cyklu, który zapewnił reżyserowi znaczące miejsce w filmowej alei zasłużonych. Moim skromnym zdaniem jest to najlepsza z wymienionych powyżej produkcji.
niedziela, 14 czerwca 2015
Blood Feast (1963)
BLOOD FEAST (1963)
reż. Herschell Gordon Lewis
Herschell Gordon Lewis, były nauczyciel, który postanowił zrobić karierę w branży filmowej, przyznaje, że "Blood Feast" nie jest filmem dobrym, ale za to pierwszym w swoim rodzaju. Ma rację. Nigdy wcześniej z taką dosadnością nikt nie odważył pokazać się scen makabrycznych zabójstw. To właśnie dlatego reżyser zyskał miano ojca chrzestnego GORE.
czwartek, 11 czerwca 2015
Yakuza Weapon (2010)
YAKUZA WEAPON (2010)
reż. Yuadi Yamaguchi, Tak Sakaguchi
Jeśli macie po dziurki w nosie hollywoodzkiego PG-13 to "Yakuza Weapon", który lada dzień ukaże się na polskim rynku nakładem dystrybutora What Else Films, jest na to doskonałą odtrutką. Tu krew leje się strumieniami, trup ściele gęsto, akcja nie zwalnia ani na chwilę, a do tego można się jeszcze solidnie pośmiać.
sobota, 6 czerwca 2015
The Killer Shrews (1959)
THE KILLER SHREWS (1959)
reż. Ray Kellogg
Lata 50. XX wieku w Ameryce to czas zimnej wojny, wyścigu zbrojeń, prób broni atomowej i... kin samochodowych. Niedaleką przyszłością były loty w kosmos i genetyczne modyfikacje. Nic dziwnego, że wyobraźnia twórców z Hollywood buzowała jak chemiczne substancje w laboratoryjnych kolbach szalonych naukowców, by sprostać zapotrzebowaniu głodnemu mocnych wrażeń widzowi. Zysk - choćby niewielki - był gwarantowany. Duże studia miały duże budżety, a małe - proporcjonalnie - mniejsze, ale każdy gracz był w grze. Wystarczył chwytliwy tytuł oraz plakat i już można było rozpocząć przemarsz (nawet jeśli była to tylko pojedyncza emisja) po tysiącu amerykańskich drive-in theaters. Oczywiście trzeba było jeszcze nakręcić sam film, a gdy pokaz został zakontraktowany, nie było na to zbyt wiele czasu, ale to wydawało się sprawą drugorzędną. Wystarczyło kilku aktorów, jedno wnętrze oraz potwór i już w tydzień mieliśmy gotowy FILM.
sobota, 30 maja 2015
Night Claws (2013)
NIGHT CLAWS (2013)
reż. David A. Prior
Gdy włochate łapska wyciągają przez szybę samochodu randkującego w lesie chłopaka, a naga dziewczyna próbuje uratować niedoszłego kochanka chwytając go za stopy, wiemy, że to nie może skończyć się dobrze. Pytaniem pozostaje jedynie, która część ciała okaże się najbardziej podatna na oderwanie. Założę się, że większość z Was obstawiłaby głowę. Taki też był mój typ. Jednak scenarzysta i reżyser David A. Prior (m.in. "Żywy cel", "Aerobicide") oraz producent, który wymyślił tą cała historię, Fabio Soldani, serwują nam inne rozwiązanie. I ta właśnie zabawa w ciuciubabkę z widzem jest chyba największym atutem "Night Claws".
poniedziałek, 25 maja 2015
18 Festiwal Filmowy Cropp Kultowe - PODZIW!
18 Festiwal Filmowy Cropp Kultowe - PODZIW!
Festiwal Filmowy Cropp Kultowe nie bez powodu ma w swej nazwie przymiotnik kultowe. Kultowe są tu nie tylko filmy, które od kilku lat repertuarowo przygotowuje dyrektor artystyczny, Patryk Tomiczek. Kultowa jest również atmosfera, którą tworzą zarówno widzowie jak i (a może przede wszystkim) ludzie związani z tym wydarzeniem oraz zaproszeni goście. W tym roku i ja dostąpiłem tego zaszczytu.
czwartek, 7 maja 2015
The Legend Of Nigger Charlie (1972)
THE LEGEND OF NIGGER CHARLEY (1972)
reż. Martin Goldman
Podczas
gdy redaktorzy fachowych portali rozpisywali się o klasycznym spaghetti
westernie Sergio Corbucciego z 1966 roku, który rzekomo stał się główną
inspiracją dla święcącego wówczas triumfy najnowszego dzieła Quentina
Tarantino, ja postanowiłem pójść inną drogą (przy czym nie twierdzę, że
tamta jest absolutnie chybiona). Według mnie droga ta jest właściwsza,
więc chciałbym przybliżyć Wam klasyczny obraz innego nurtu.
sobota, 2 maja 2015
Black Caesar (1973)
BLACK CAESAR (1973)
reż. Larry Cohen
Zauważyliście, że całkiem sporo filmów blaxploitation to remake'i? "Black Mama White Mama" to nowa "Ucieczka w kajdanach", "Abby" to czarnoskóra wersja "Egzorcysty", "Blacula" i "Blackenstein" to czarne wariacje na temat klasyków, Draculi i Frankensteina. Nie inaczej jest z "Czarnym Cezarem", którego pierwowzór to "Mały Cezar", film gangsterski z 1931 roku.
Sexploitation na 18 Fesiwalu Filmowym Cropp Kultowe
Krew, flaki i nagie biusty. Trailery filmów klasy B.
Nadzwyczajna podróż po zakazanych rejonach kinematografii.
Zobacz to, od czego inni odwracają wzrok, okryci pąsowym rumieńcem wstydu
lub przerażeniem malującym się na twarzy!
Odważ się wejść do świata wyuzdanego seksu i bezwzględnej przemocy!
Bądź gotów na przekroczenie granicy, zza której nie ma powrotu!
piątek, 1 maja 2015
Black Mama White Mama (1973)
BLACK MAMA WHITE MAMA (1973)
reż. Eddie Romero
Dwie kobiety skute łańcuchem. Jedna czarna, druga biała, obie piękne. Załącza się fantazja? I o to właśnie twórcom chodziło ;)poniedziałek, 27 kwietnia 2015
Tusk (2014)
TUSK (2014)
reż. Kevin Smith
To nie będzie typowa recenzja. Oj nie! Jeśli więc nie macie ochoty na spoilery, wulgaryzmy i bezwzględne uwielbienie jednego z najbardziej znienawidzonych (a już na pewno najbardziej kontrowersyjnych) filmów minionego roku, sugeruję nie klikać na napis czytaj więcej.
sobota, 25 kwietnia 2015
The Vault Of Horror (1973)
THE VAULT OF HORROR (1973)
reż. Roy Ward Baker
Jeśli komiksy kojarzą się Wam jedynie z muskularnymi panami w obcisłych trykotach, a ich ekranizacje z wydalanymi ostatnio na potęgę blockbusterami za setki milionów dolarów sfokusowanymi na trzynastoletniego odbiorcę, to zachęcam Was na oczyszczający ten pogląd seans.
piątek, 24 kwietnia 2015
środa, 22 kwietnia 2015
Dzisiaj - film z angielskimi napisami - wesprzyj projekt
Zapewne większość z Was kojarzy go jako Doktora Dreyfusa z improwizowanego serialu "Spadkobiercy", ale są też i tacy, którzy pamiętają jego rolę w filmie "Twoja stara, baśń" Łukasza Jedynastego, laureata Złotego Mola 2012 na Festiwalu Filmowym "Kocham Dziwne Kino". Marek Grabie, bo o nim mowa, realizuje właśnie swój debiut reżyserski -"Dzisiaj - film z angielskimi napisami", nad którym Kocham Dziwne Kino objęło patronat medialny :)
czwartek, 16 kwietnia 2015
Massacarade (rough cut)
MASSACARADE (ROUGH CUT)
Gdy trzy miesiące temu poinformowałem Was o kręconej wówczas najnowszej produkcji Tomira Dąbrowskiego, reżyser miał nagraną zaledwie 1 minutę materiału. Aktualnie minut jest już 20 (zmontowanych), czyli - jeśli nie zmieniły się wcześniejsze deklaracje - daje nam to połowę filmu "Massacarade".
niedziela, 12 kwietnia 2015
Two Thousand Maniacs! (1964)
TWO THOUSAND MANIACS! (1964)
reż. Herschell Gordon Lewis
Bandżo, rednecki i flagi konfederatów - ta mieszanka nie wróży niczego dobrego, szczególnie miastowym. Gdy zaś za kamerą siedzi Herschell Gordon Lewis, który realizuje film według własnego scenariusza, możemy być pewni dużej ilości krwi, flaków i odcinanych kończyn...
poniedziałek, 6 kwietnia 2015
Piggate (1990)
PIGGATE (1990)
reż. Krzysztof Magowski
Parafrazując słowa Williama Shakespeare'a (Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło.) pierwsze co przychodzi mi do głowy po obejrzeniu obrazu Krzysztofa Magowskiego mogę ująć to tylko w jeden sposób: są filmy w polskiej kinematografii, o których się krytykom nie śniło...
niedziela, 29 marca 2015
Time Walker (1982)
TIME WALKER (1982)
reż. Tom Kennedy
Gdy Alfred Hitchcock mówił, że "film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi (potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć)", z pewnością nie miał na myśli odgłosów trzęsienia dodanych z offu i poruszenia obrazem nakręconego przy innej okazji dokumentu. No ale skoro nie doprecyzował tej kwestii, jego debiutujący reżyser (a wcześniej montażysta), Tom Kennedy, postawił właśnie na takie rozwiązanie. Czy później napięcie nieprzerwanie rośnie? Oj tak, jeszcze jak!
niedziela, 22 marca 2015
Demonwarp (1988)
DEMONWARP (1988)
reż. Emmett Alston
Przywykłem do horrorów pełnych mroku, których akcja dzieje się w nocy gdzie ledwie cokolwiek widać, a to czego nie widać przeraża jeszcze bardziej. Film Emmetta Alstona wymusza na widzu przewartościowanie owych przyzwyczajeń. Zresztą nie tylko tych, ale pisać o nich nie wypada, żeby nie popsuć widzowi seansu.
środa, 18 marca 2015
Captain EO (1986)
CAPTAIN EO (1986)
reż. Francis Ford Coppola
Michael Jackson był fenomenem lat 80. Oczywiście pierwsze kroki stawiał jeszcze w latach 60., w 70. ugruntowywał swoją pozycję i stawał się coraz bardziej autonomiczny, a w latach 90 dawał tak spektakularne koncerty jak nikt inny, ale to właśnie lata 80. należały pod każdym względem do niego. Wówczas każdy chciał choć przez chwilę pobawić się z tym Piotrusiem Panem. Czy to John Landis w wilkołaki i zombiaki ("Thriller"), czy Martin Scorsese w gangi ("Bad"), czy George Lucas i Francis Ford Coppola w dziwaczną hybrydę "Gwiezdnych wojen" z Muppetami...
poniedziałek, 16 marca 2015
Manitou (1978)
MANITOU (1978)
reż. William Girdler
Ekranizacja kultowego horroru Grahama Mastertona dokonana przez Williama Girdlera, reżysera "Abby", czarnoskórej wersji "Egzorcysty", to chyba wystarczający powód żeby już zacząć się bać...
Krew, flaki i gołe balony!
KREW, FLAKI I GOŁE BALONY!
... czyli Festiwal Ciała, Fantazji i Strachu, albo - jak zatytułowało pokaz w swoim repertuarze Kino Bodo - "Ale jakie Walentynki?" (jako, że pierwotnie miał on mieć swoją odsłonę w dzień przed Dniem Zakochanych, a ostatecznie wypadł dokładnie miesiąc później).
niedziela, 15 marca 2015
Godmonster of Indian Flats (1973)
GODMONSTER OF INDIAN FLATS (1973)
reż. Frederic Hobbs
Wierzycie w potwory? - pyta kilkuletnia dziewczynka swoje koleżanki rozłożone na biwakowym kocyku. Ja nie wierzę w potwory - odpowiada jedna z nich. Tylko głupi dorośli wierzą w potwory - dodaje druga. Nagle w tle pojawia się futrzane dziwactwo wyglądające trochę jak skrzyżowanie lamy z owcą, a trochę jak postać z "Ulicy Sezamkowej". Coś w tym jest, że tylko głupi dorośli wierzą w potwory. W końcu to oni kręcą o nich filmy...
niedziela, 1 marca 2015
New Crime City: Los Angeles 2020 (1994)
NEW CRIME CITY: LOS ANGELES 2020 (1994)
reż. Jonathan Winfrey
Oczywistym jest, że jeden bohater nie byłby w stanie poradzić sobie z całym złem tego świata, nawet jeśli byłby superbohaterem. Dlatego mamy aż tylu herosów w trykotach, mundurach, w innych uniformach, albo jeszcze lepiej bez nich, żeby oślepiać nas mógł blask ich dopakowanych klat. Jak dobrze wiecie, są bohaterowie, którzy specjalizują się w pewnych typach akcji. Do walki z oddziałem komandosów najlepiej wysłać Johna Rambo, do walki z ninjami Joe'ego Armstronga, a do walki z kosmitami Ellen Ripley. W więzieniach przyszłości powstałych na wyspach odciętych od stałego lądu po wielkich trzęsieniach ziemi najlepiej sprawdza się Snake Plissken. Niestety Plissken akurat nie był uchwytny, więc do Los Angeles 2020 wysłano Anthony'ego Ricksa...
czwartek, 26 lutego 2015
Porozmawiajmy o horrorach... klasy B. Z Łukaszem Radeckim rozmawia Dawid Gryza.
Wychowywał się na horrorach klasy B. Teraz sam je tworzy, choć ma ambicje na klasę A. Marzy mu się zobaczyć jakąś ekranizację z dorobku Guya N. Smitha (najchętniej "Kraby"), ale póki co nikt nie odważył się żadnej nakręcić. W międzyczasie, gdy nie ma ochoty na horror z XX wieku, pasjami ogląda spaghetti westerny, akcyjniaki z Hong Kongu i japońskie gore, ale obiecuje nadrobić zaległości w meksykańskim kinie lucha libre ;) Panie i panowie: Łukasz Radecki!
środa, 18 lutego 2015
Leeches (2003)
LEECHES! (2003)
reż. David DeCoteau
Sport to zdrowie, mówili.
Weź pływaj, mówili.
Weź sterydy, mówili, będziesz lepiej pływał.
środa, 4 lutego 2015
Machete Kills (2013)
MACHETE KILLS (2013)
reż. Robert Rodriguez
Filmy Roberta Rodrigueza są spełnieniem dziecięcych fantazji za grube miliony dolarów. Wielu o tym marzy, kilku próbuje, ale tylko nielicznym się to udaje i uchodzi na sucho (czytaj przynosi zyski). "Maczeta zabija", choć w perfekcyjny sposób kontynuuje to co rozpoczął jego pierwowzór sprzed kilku lat, najwyraźniej nie trafił w gusta widowni, która nie powędrowała tłumnie do kin, przez co film odnotował finansową klapę (budżet 20 mln $, box office 15 mln $). Stawia to oczywiście pod sporym znakiem zapytania zapowiadaną w "Maczeta zabija" jego bezpośrednią kontynuację, czyli "Maczeta zabija w kosmosie". Moim zdaniem byłoby to fajne zwieńczenie trylogii. Taki kicz w czystej postaci jak "Critters 4" czy "Jason X".
poniedziałek, 2 lutego 2015
wtorek, 27 stycznia 2015
2-Headed Shark Attack (2012)
2 HEADED SHARK ATTACK (2012)
reż. Christopher Douglas Olen Ray
W 1975 roku Steven Spielberg, realizując "Szczęki", zainicjował powstanie dwóch gatunków filmowych. Z jednej strony było to kino nowej przygody, a z drugiej - kino rekinie, które ewoluowało w XXI wieku za sprawą technologii CGI. Już trzecia z kolei (i jak dotąd ostatnia) oficjalna kontynuacja jego obrazu, czyli "Szczęki 4: Zemsta" (1987) w reżyserii Josepha Sargenta, zwiastowała nową jakość filmów o rekinach (mam na myśli rozwiązania fabularne, a nie techniczne), ale dopiero "Shark Attack 3: Megalodon" z 2002 roku rozpoczął prawdziwą jazdę bez trzymanki, której "Atak dwugłowego rekina" jest niejako pokłosiem, choć ostatnie słowo w temacie nie zostało jeszcze powiedziane...
wtorek, 20 stycznia 2015
Subskrybuj:
Posty (Atom)