środa, 16 listopada 2016

Manos: The Hands Of Fate (1966)

MANOS: THE HANDS OF FATE (1966)

reż. Harold P. Warren


   Wczoraj minęło dokładnie 50 lat odkąd światło dzienne ujrzało wiekopomne dzieło Harolda P. Warrena, "Manos: The Hands Of Fate". Dziennik El Paso Herald-Post wspaniałomyślnie określił go mianem odważnego eksperymentu. 40 lat później Entertainment Weakly był w swej opinii zdecydowanie konkretniejszy przypinając obrazowi etykietkę najgorszego filmu jaki kiedykolwiek powstał.

niedziela, 13 listopada 2016

Michał Domaszewski - wywiad


   Miesiąc temu miałem przyjemność po raz pierwszy umrzeć przed kamerą. Miało to miejsce na planie jednego z odcinków powstającego właśnie serialu internetowego "Brudny Henryk". Przyjemność była to podwójna gdyż ginę od kul tytułowego bohatera (w tej roli genialny jak zawsze Konrad Domaszewski). Choć na planie nie było czasu na wywiad, nadrobiliśmy to z reżyserem, Michałem Domaszewskim, zgodnie z duchem czasu i internetu. Efekt naszej rozmowy znajdziecie Państwo poniżej ;)

poniedziałek, 7 listopada 2016

DeadBall (2011)

DEADBALL / Deddobôru (2011)

reż. Yūdai Yamaguchi

   Zdumiewa mnie lekkość z jaką Japończycy robią dziwne kino. W filmach powstałych w studiu Sushi Typhoon wszystko wydaje się prawdopodobne. Widz nie wysila się, by kupić proponowaną przez twórców konwencję tylko bezwiednie w nią wchodzi.

wtorek, 11 października 2016

Aloys (2016)

ALOYS (2016)

reż. Tobias Nölle

  Gdybym miał możliwie jak najkrócej przybliżyć klimat "Aloys" Tobiasa Nölle'ego powiedziałbym, że jest to połączenie filmów "Ona" Spike'a Jonze i "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa podane z równą szwajcarskiej precyzji powściągliwością.

niedziela, 2 października 2016

Automatic (1995)

AUTOMATIC (1995)

reż. John Murlowski


   Bajka o rycerzu w lśniącej zbroi, który uratował księżniczkę z wysokiej wierzy i żyli odtąd długo i szczęśliwie.

sobota, 1 października 2016

7 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA

7 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA

   Od kilku lat, regularnie pod koniec września, polecam Wam bodaj najciekawszy festiwal filmowy w Łodzi. Mowa oczywiście o Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA, którego siódma edycja odbędzie się w tym roku w dniach 6-9 października w Kinie Wytwórnia i Kinie Szkoły Filmowej.

wtorek, 27 września 2016

Here Come The Munsters (1995)

HERE COME THE MUNSTERS (1995)

reż. Robert Ginty


   Jestem w stanie przymknąć oko, a nawet przyklasnąć pomysłom filmowych tłumaczy, żeby niektóre żarty czy nazwiska osób pojawiających się w nich, a będących dla polskiego widza zupełnie niezrozumiałymi, zmieniać tak, aby nie dość, że były czytelne, to na dodatek bawiły. Na takie zabiegi decydował się Tomasz Beksiński przygotowując listę dialogową do "Latającego cyrku Monty Pythona" oraz Bartosz Wierzbięta w animowanej serii "Shrek". Jednak to co zrobił polski dystrybutor wideo (ITI) to chwyt poniżej pasa. Posiadając w swojej ofercie znakomity film Francisa Forda Coppoli "Dracula", a także mając baczenie na panującą wówczas modę na parodie (m.in. seria "Naga broń", dwie części "Hot Shots!", "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" czy wreszcie "Dracula: wampiry bez zębów"), postanowił przechrzcić pełnometrażowy film telewizyjny o rodzinie Munsterów na parodię przygód Draculi.

piątek, 16 września 2016

Najlepsze filmy XXI wieku - bardzo subiektywna lista


   Dwa tygodnie temu Sławomir Wasiński z bloga Wchłonięty przez Orient zaproponował mnie oraz kilkunastu innym blogerom wytypowanie najlepszych naszym zdaniem 30 filmów powstałych w XXI wieku. Podszedłem do tego pomysłu ochoczo, aczkolwiek wiedziałem, że nie uda nam się ustanowić listy podobnej do tej sporządzonej przez krytyków z całego świata na zamówienie BBC. Nasze blogi są ukierunkowane albo na konkretny gatunek filmowy, bądź też - jak w przypadku bloga pomysłodawcy - na miejsce, z którego filmy pochodzą. Mniejsza więc o naszą listę zbiorczą, warto natomiast zapoznać się z każda z nich i wybrać coś dla siebie - do czego szczerze zachęcam. Oto moja lista, ale od razu zastrzegam - to nie jest lista najdziwniejszych filmów XXI wieku, tylko - moim zdaniem - najlepszych. Co, jak i dlaczego się na niej znalazło - wyjaśniam poniżej ;)

czwartek, 25 sierpnia 2016

Annihilator (1986)

ANNIHILATOR (1986)

reż. Michael Chapman


   "Annihilator" to jeden z tych pilotów, które odrzucono podczas wybierania pomysłów na potencjalne seriale. Myślę, że wystraszono się wówczas rozmachu, a co za tym idzie kosztów, które należałoby zainwestować w produkcję. Sam temat też był dość mocny, "Annihilator" to historia o wykańczaniu cyborgów, która garściami czerpie z "Terminatora" Jamesa Camerona.

czwartek, 18 sierpnia 2016

Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino vol.5 - relacja własna

FESTIWAL FILMOWY KOCHAM DZIWNE KINO vol. 5

- relacja własna

   Zdecydowanie wygodniej pisze się relację z festiwalu, na którym jest się gościem aniżeli organizatorem. Do pewnego stopnia niewiele w takich działaniach się zmienia, a na samej imprezie człowiek zwraca uwagę na te same rzeczy. Gdy więc wszystko dopięte jest na ostatni guzik, dopisuje pogoda i frekwencja, można z czystym sumieniem oddać się zakulisowym atrakcjom, czyli rozmowom z festiwalowymi gośćmi.

wtorek, 9 sierpnia 2016

Bullet Ballet (1998/2000)

BULLET BALLET (1998/2000)

reż. Shinya Tsukamoto


  25 sierpnia nakładem What Else Films!? ukaże się film Shinya Tsukamoto, twórcy kultowego "Tetsuo - The Iron Man", "Bullet Ballet". Widzów czeka przejażdżka rollercoasterem po pełnym brutalnej przemocy tokijskim półświatku końca lat 90.

wtorek, 2 sierpnia 2016

Poochinski - unsold pilot (1990)

POOCHINSKI (1990)

reż. Will MacKenzie

   Rok 1989 był łaskawy dla filmów o policjantach czworonogach. W kwietniu do kin trafił "K-9" w reżyserii Roda Daniela z Jamesem Belushim w roli głównej, a w lipcu "Turner And Hooch" Rogera Spottiswoode'a z Tomem Hanksem. Każdy z filmów zarobił po ponad 70 milionów dolarów, trzykrotnie zwracając zainwestowane pieniądze. Już w 1990 roku telewizja NBC wyprodukowała pilotowy odcinek oparty na filmie z Hanksem. Pilot nie wzbudził większego zainteresowania, ale telewizja wyemitowała go latem tego samego roku w ramach podwójnego seansu pilotów, które się nie sprzedały. Pakiet nosił nazwę "Two Dog Night", a drugim filmem pokazanym tego wieczoru był "Poochinski".

piątek, 29 lipca 2016

Solo (1996)

SOLO (1996)

reż. Norberto Barba


   Takie filmy wypadają najlepiej kiedy są zrobione nieudolnie i bez budżetu. Największym grzechem "Solo" jest więc to, że miał spory budżet (19 mln $) i zrobili go fachowcy (no może z wyjątkiem scenarzysty i reżysera, ale o tym później).

środa, 27 lipca 2016

New Eden (1994)

NEW EDEN (1994)

reż. Alan Metzger

   Zaczniemy wyjątkowo, bo od anegdotki. Wkładając do magnetowidu kasetę z filmem "Eden przyszłości" przypomniałem sobie, że przed 20 laty największym magnesem, który skusił mnie do wypożyczenia go była Lisa Bonet na okładce. Jako Denise Huxtable w serialu "Bill Cosby Show" działała na moje zmysły jak żadna koleżanka. Najwyraźniej nie tylko na moje, bo po scenie erotycznej na taśmie "Edenu przyszłości" jest charakterystyczne zniekształcenie, które sugeruje częste cofanie na podglądzie ;)

wtorek, 26 lipca 2016

X Festiwal Filmowy w Karpnikach - relacja własna


   Ostatni weekend spędziłem w Karpnikach, malowniczo położonych w Zachodnich Sudetach. Powód ku temu miałem nie lada - zostałem zaproszony na - a może raczej powinienem napisać wtajemniczony w - dziesiątą edycję (Tajnego) Festiwalu Filmowego w Karpnikach.

czwartek, 7 lipca 2016

Lista filmów zgłoszonych na Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino vol.5


   Oto jak prezentuje się lista filmów nadesłanych na tegoroczną edycję Festiwalu Filmowego Kocham Dziwne Kino, która odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia 2016 roku w pabianickim Kinie Tomi. Jeżeli wśród wymienionych filmów nie ma Twojego, a jesteś pewien, że go wysyłałeś napisz na maila kochamdziwnekino@gmail.com

piątek, 10 czerwca 2016

CSI: Miami - L.A. (2010)

CSI: MIAMI - "L.A." (2010)

reż. Rob Zombie


   W zasadzie gdyby nie osoba reżysera recenzja epizodu serialu "CSI: Kryminalne zagadki Miami" nie powinna tu w ogóle zaistnieć. Nie jest to dziwne kino, to po pierwsze, a po drugie to ja w zasadzie - z małymi jednak wyjątkami - nie oglądam seriali. W oczekiwaniu na kolejny film kinowy Roba Zombiego postanowiłem nadrobić jego mały romans z telewizją.

czwartek, 9 czerwca 2016

The Shadow Men (1997)

THE SHADOW MEN (1997)

reż. Timothy Bond


   Wyobraźcie sobie państwo jaka byłaby to niepowetowana strata dla współczesnej kinematografii gdyby w 1997 roku kosmici porwali Erica Robertsa! Nie powstałoby ze 350 filmów. Przynajmniej nie z jego udziałem. A Michael Madsen ile mógłby z tego przejąć, żeby jeszcze ogarnąć swoje? 100 tytułów? 150? Cieszmy się więc, że UFO nie dało rady i zobaczmy jaki przebieg miała ta operacja...

środa, 8 czerwca 2016

Room Full Of Spoons (2016)

ROOM FULL OF SPOONS (2016)

reż. Rick Harper

   Film "The Room" Tommy'ego Wiseau to modelowy przykład na to jak nie powinno się robić filmu. Kiepski scenariusz, fatalne dialogi, jeszcze gorsze aktorstwo. Poczucie zażenowania wręcz świerzbi widza. Nic dziwnego, że to kuriozum z biegiem lat dorobiło się rzeszy wiernych fanów, którzy oglądają "The Room" z podobnym namaszczeniem jak 40 lat temu oglądano "Rocky Horror Picture Show".

czwartek, 2 czerwca 2016

Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie - Adam Węgłowski

ŻYWE TRUPY. PRAWDZIWA HISTORIA ZOMBIE

Adam Węgłowski

   Nie da się kochać dziwnego kina bez pokochania zombiaków. Opanowały nie tylko wysokobudżetowe produkcje filmowe i obskurne gnioty prosto na wideo, ale także telewizję i to w ciągnącym się już chyba ze sto odcinków serialu! Ale kino to jedna sprawa, a przecież one żyją także na kartach książek, komiksów, w grach komputerowych. Nic dziwnego, że fenomen tego zjawiska kusi autorów, by zbadać jego korzenie.

środa, 1 czerwca 2016

Shallow Grave (1987)

SHALLOW GRAVE (1987)

reż. Richard Styles

   Przyznam się bez bicia, że kupiłem ten film tylko dla okładki. Nie wiedziałem o nim zupełnie nic, ale taka perełka na VHSie za dwa złote (plus przesyłka) w opcji kup teraz wystarczyła, żebym podjął błyskawiczną decyzję. Aż szesnaście miesięcy przyszło mu czekać na półce, w końcu jednak trafił do magnetowidu i... zdecydowanie chcę go zostawić w swojej kolekcji.

wtorek, 31 maja 2016

The Invaders (1995)

THE INVADERS (1995)

reż. Paul Shapiro


   W latach 90. XX wieku można było zaobserwować prawdziwą inwazję kosmitów zarówno na kino jak i telewizję. Ogromna popularność serialu "Z archiwum X" (1993-2002), w którym motyw przybyszy z innej planety przewijał się przez większość odcinków, a także wielki sukces kasowy "Dnia niepodległości" (1996; 817 milionów dolarów wpływów, przy budżecie 75 mln $), sprawiły, że w Hollywood przypomniano sobie o klasykach z lat 50. (poprzedniego gorącego kosmicznego okresu) i 60.

poniedziałek, 30 maja 2016

Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino zaprasza...


Lubicie zombie, wampiry, wilkołaki albo kosmitów?
A może wolicie ekspresjonizm, surrealizm lub inne filmowe eksperymenty?
Tak czy inaczej, z pewnością lubicie się dobrze bawić.
I właśnie do takiej zabawy zaprasza po raz piąty pabianicki  
Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino.

czwartek, 26 maja 2016

Adrenalin: Fear The Rush (1996)

ADRENALIN: FEAR THE RUSH (1996)

reż. Albert Pyun


   Zagracone podwórko i jedna  opuszczona obskurna kamienica - tyle wystarczyło twórcom "Adrenaliny" do stworzenia wizji ogarniętego chaosem świata przyszłości (2007 rok), którego ludność zdziesiątkowała straszliwa zaraza. A przepraszam, nie świat, tylko Europę. Ameryka póki co jest bezpieczna, ale nie można doprowadzić, by wirus opuścił stary kontynent.

wtorek, 24 maja 2016

Intikam Melegi – Kadin Hamlet (1976)

INTIKAM MELEGI - KADIN HAMLET (1976)

reż. Metin Erksan


   Tak zwane turkish pop cinema przyzwyczaiło swoich odbiorców do kuriozalnych remake'ów, ostentacyjnego podkradania motywów muzycznych (filmowych zresztą też) z hollywoodzkich superprodukcji, przerysowanego aktorstwa i cokolwiek eksperymentalnego montażu. Ale wiadomo, warunki były ciężkie, brak ustawy o ochronie praw autorskich sprzyjał samplowaniu cudzych treści, a deficyt taśmy filmowej wymusił na twórcach błyskawiczną realizację produkcji (bez dubli!).

wtorek, 17 maja 2016

19 Festiwal Filmów Kultowych

19 FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH


  Już za chwileczkę, już za momencik, już jutro... rozpoczyna się 19 edycja Festiwalu Filmów Kultowych. Okrojona czasowo, bez tytularnego sponsora, ale za to z jakim repertuarem! Kocham Dziwne Kino również tam będzie, a Wy możecie spodziewać się szczegółowych relacji zarówno z poszczególnych pokazów jak i z całości. Póki co rzućmy okiem na repertuar...

poniedziałek, 16 maja 2016

DNI FANTASTYKI 12 - relacja własna

12 EDYCJA DNI FANTASTYKI


   12 edycja Dni Fantastyki dobiegła końca. Dla mnie była to druga wizyta na tym festiwalu i żywię cichą nadzieję, że nie ostatnia. Jako dla gościa, który miał tam do wykonania też pewną pracę, ta edycja udała się znacznie lepiej od poprzedniej. Wreszcie ktoś przyszedł na moją prelekcję (i nie musiałem zaciągać go siłą:)). Ale po kolei...

poniedziałek, 2 maja 2016

Who Killed Captain Alex? (2010)

WHO KILLED CAPTAIN ALEX?

reż. Isaac Godfrey Geoffrey


   Prosto ze slamsów Ugandy napakowany akcją, szalony niczym pędzący rollercoaster, film nakręcony za 200 dolarów.

środa, 27 kwietnia 2016

The Adventures Of Captain Zoom In Outer Space (1995)

THE ADVENTURES OF CAPTAIN ZOOM IN OUTER SPACE (1995)

reż. Max Tash

   Komedie science fiction są gatunkiem dość rzadko eksploatowanym. Często ocierają się o pastisz, co także niekoniecznie musi wpływać pozytywnie na ich odbiór (wiadomo, ortodoksyjni fani się pogniewają). Co dobrego mogło powstać z taniego filmu fantastyczno-naukowego zrealizowanego dla telewizji, który wygląda jak jeszcze jedna durna bajka dla dzieci? Pozornie nic, ale jednak...

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Starship Troopers (1997)

STARSHIP TROOPERS (2997)

reż. Paul Verhoeven


   Zobaczcie, moje nastoletnie koleżanki i nastoletni koledzy, miłośnicy ekranizacji "Igrzysk śmierci" i tym podobnych, jak wyglądało młodzieżowe kino science fiction w latach 90. XX wieku. Nagość, seks, krew, flaki, dekapitacje i duża ilość słowa fuck.

wtorek, 19 kwietnia 2016

Invasion Of The Body Snatchers (1956)

INVASION OF THE BODY SNATCHERS (1956)

reż. Don Siegel

   Powiedzieć o "Inwazji porywaczy ciał", że znajduje się w większości rankingów traktujących o najlepszych filmach science fiction lat 50. to trochę za mało. Ten film rzadko kiedy nie jest w tych rankingach na pierwszym miejscu. Czy słusznie? Co sprawiło - a może sprawia nadal - że widzowie mają do niego taką słabość?

sobota, 16 kwietnia 2016

Piąta fala - The 5th Wave (2016)

THE 5TH WAVE (2016)

reż. J Blakeson


   W dniu wczorajszym na ekranach polskich kin zadebiutowała pierwsza część trylogii, będąca adaptacją powieści Ricka Yanceya, o której amerykańscy krytycy pisali, że zrobi dla kosmitów to samo co kilka lat wcześniej saga "Zmierzch" dla wampirów.

piątek, 8 kwietnia 2016

Not Of This Earth (1988)

NOT OF THIS EARTH (1988)

reż. Jim Wynorski


   "Not Of This Earth" a.d. 1988 zasłynęło głównie jako pierwszy niepornograficzny film fabularny, w którym wystąpiła Traci Lords, i ostatni, w którym pokazała się nago. W sumie nie ma się czemu dziwić - zaledwie dwa lata wcześniej aktorka wywołała w Ameryce wielki skandal przyznając się, iż jako 16 i 17 latka grała w scenach porno (w świetle tamtejszego prawa filmy te uznano za pornografię dziecięcą i zakazano ich rozpowszechniania). Tylko czy na tym kończą się wszystkie atuty filmu Jima Wynorskiego?

wtorek, 5 kwietnia 2016

Not Of This Earth (1957)

NOT OF THIS EARTH (1957)

reż. Roger Corman

   Rok 1957 obrodził w Ameryce filmami science fiction. Z ponad 30 produkcji, które trafiły wówczas do kin, dwie wyreżyserował Roger Corman, czyli Król Midas filmów klasy B. Dzisiejszy solenizant utrzymuje, że na żadnej produkcji nie stracił ani dolara. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku "Nie z tej ziemi", która kosztowała 100 000 $, a zarobiła milion i dorobiła się dwóch remake'ów.

piątek, 1 kwietnia 2016

Interceptors (1999)

INTERCEPTORS (1999)

reż. Phillip J. Roth


   Popatrzcie na polską okładkę kasety wideo z filmem "Interceptors", twórczo przetłumaczonym w naszym kraju jako "Siły szybkiego reagowania". Co widzicie? Ja widzę film sensacyjny z niezmordowanym Olivierem Grunerem (m.in. "Miasto Aniołów", "Nemesis", "Skorumpowani"). Tytuł sugeruje fabułę o jakimś oddziale antyterrorystycznym. I tyle. Pasuje? - wypożyczaj (tutaj oczywiście sugeruję sentymentalną podróż kilkanaście lat wstecz, ale wiadomo o co chodzi). No i taki potencjalny amator sensacyjnej nawalanki wraca do domu z najświeższą produkcją swego ulubionego gatunku, wkłada kasetę do magnetowidu, a tam...

wtorek, 29 marca 2016

Ash vs. Evil Dead (2015)

 ASH VS. EVIL DEAD (2015)

reż. Sam Raimi (epizod 1)

Michael J. Bassett (epizod 2 i 3)

David Frazee (epizod 4 i 5)

Michael Hurst (epizod 6 i 7)

Tony Tilse (epizod 8 i 9)

Rick Jacobson (epizod 10)


   Nie zwykłem na łamach tego bloga opisywać seriali telewizyjnych z banalnej przyczyny - prawie wcale ich nie oglądam, a jeśli już, to nie są one na tyle dziwne, by miały trafić tutaj. Od tej reguły zdarzył się jednak wyjątek, bo oto obejrzałem pierwszy sezon "Ash vs. Evil Dead".

czwartek, 17 marca 2016

Helldriver (2010)

HELLDRIVER (2010)

reż. Yoshihiro Nishimura


   Film otwiera scena dość osobliwego wędkowania. Oto pewien facet wspina się na wysoki mur i zrzuca z niego przyniesione w worku poćwiartowane ludzkie szczątki. Przynęta okazuje się kusząca, bo oto po chwili horda zombiaków z dziwnymi antenkami na głowach rzucają się na świeży pokarm. Tymczasem nasz wędkarz rozpoczyna połów. Głowy zombiaków oderwane od tułowi osobliwą bronią lądują wprost w rękach wędkarza. Brzmi dziwnie? Minęły dopiero jakieś dwie minuty z ponad stu ;)

środa, 24 lutego 2016

Dwa dni bez depresji - RELANIUM 2016


   W najbliższy weekend, w łódzkim Kinie Bodo, odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Filmów Antydepresyjnych RELANIUM. Warto w tym evencie uczestniczyć, bowiem program zapowiada zdecydowaną poprawę humoru.

środa, 27 stycznia 2016

Double Agent 73 (1974)

DOUBLE AGENT 73 (1974)

reż. Doris Wishman


   Powinna zostać uznana za narodowy skarb, a tymczasem w Polsce znana jest jedynie grupce miłośników dziwnego kina. Na świat przyszła nieopodal Warszawy w 1937 roku. Później wyemigrowała do Izraela, a następnie do Ameryki, gdzie osiadła na stałe. Na imię dano jej Liliana, nazwisko zostawiła sobie po pierwszym mężu, Wilczkowska. W światowej kinematografii zaznaczyła swoją obecność jako Chesty Morgan, drobna blondynka o 185 centymetrowym biuście.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium 2016


   Już za nieco ponad miesiąc w mieście Łodzi odbędzie się uczta dla miłośników kina, którzy czują przemożną potrzebę odreagowania na dylematy życia codziennego, kinowe blockbustery i wszelaki syf z kosmosu!

sobota, 16 stycznia 2016

Dollman (1991)

DOLLMAN (1991)

reż. Albert Pyun


   Różne rzeczy można wypisywać odnośnie reżyserskiego talentu Alberta Pyuna (najczęściej chyba takie, że nie posiada go w ogóle), ale przyznać trzeba, że w latach świetności nośnika wideo dał światu kilka filmowych perełek. Mowa tu oczywiście o klasie C ówczesnych standardów, ale nie powiecie mi teraz, że filmy takie jak "Radioaktywne marzenia", "Niebezpiecznie blisko", "Cyborg" czy "Nemesis" nie miały w sobie pierwiastka zajebistości ;). Zdecydowanie ma go również "Dollman", nakręcony w 1991 roku dla studia Full Moon Entertainment.