sobota, 29 czerwca 2013

Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" vol.1 - galeria zdjęć

Project: Shadowchaser (1992)

PROJECT: SHADOWCHASER (1992)

reż. John Eyres

   Wieżowiec, a w nim terroryści, a przeciwko nim jedyny sprawiedliwy, też w wieżowcu. Znacie? A co jeśli powiem, że budynek to wcale nie Nakatomi Plaza, szefem terrorystów nie jest demoniczny Hans Gruber, a dobro nie jest reprezentowane przez Johna "Yippee-Ki-Yay" McClane'a?

wtorek, 25 czerwca 2013

Filmy zgłoszone na Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" vol.1


   Idea stworzenia festiwalu filmowego narodziła się w głowach Pawła Kaczmarka i Dawida Gryzy w połowie roku 2011. Miał to być festiwal znoszący ograniczenia wiekowe, metrażowe czy terytorialne. Tematyka została luźno określona jako "dziwna". Filmy miały cechować się humorem i dystansem, miały być intrygujące, absurdalne, stanowiące wyzwanie dla logiki i zdrowego rozsądku, czyli ujmując jednym słowem - DZIWNE. Do pomysłu z entuzjazmem odniosło się Kino-Teatr TOMI, które zostało współorganizatorem imprezy.

piątek, 21 czerwca 2013

Beyond The Seventh Door (1987)

BEYOND THE SEVENTH DOOR (1987)

reż. Bozidar D. Benedikt

   Po kilku latach odsiadki z więzienia wychodzi Borys. Mimo, iż jego była dziewczyna Wendy w liście określiła się, że nie chce mieć z nim nic wspólnego, to i tak nasz bohater pierwsze kroki kieruje właśnie na spotkanie z nią. Oczywiście zapewnia ją, że znów mogą być razem, bo on zamierza wieść uczciwe życie, ale jeszcze ten jeden raz chce zrobić skok, który ustawi ich oboje na resztę wspólnych dni. Wendy, która pracuje jako pokojówka w zamczysku bogatego Lorda Brestona, ma wykraść klucz do piwnicy wypchanej podobno po brzegi skarbami. Jedyny problem w tym, że właściciel posiadłości przygotował dla złodziei serię łamigłówek, które właściwie rozwiązane mogą doprowadzić do nagrody, a niewłaściwie - do śmierci.

Beyond The Seventh Door - zza kulis

Tak wyglądała praca na planie filmu "Beyond The Seventh Door" 
w reżyserii pochodzącego z Jugosławii Bozidara D. Benedikta.

czwartek, 20 czerwca 2013

Supermen Donuyor (1979)

SUPERMEN DONUYOR (1979)

reż. Kunt Tulgar

   Do polskich kin doleciał wreszcie nowy Superman. Na pierwszy rzut oka jest progres: człowiek ze stali skumał wreszcie, że bielizna po angielsku nie bez powodu nazywa się underwear. Zanim jednak będziemy głosić peany (lub pomsty) na temat filmu Zacka Snydera zobaczy jak potoczyłyby się losy chłopca z planety Krypton, gdyby zamiast na farmie w Kansas wylądował w Turcji...

wtorek, 18 czerwca 2013

PECADOR - historia plakatu

   Gdy tylko rozpoczęliśmy prace nad filmem "Pecador El Enmascarado De Negro contra El Profesor Loco Y La Invasion De Otra Galaxia" od razu wiedziałem, że musi go promować ręcznie malowany poster. Od samego początku wiedziałem też kto musi być jego autorem.

sobota, 15 czerwca 2013

Intruder (1989)

INTRUDER (1989)

reż. Scott Spiegel

   Oto jakie są skutki gdy będąc nastolatkiem pracowało się na nocną zmianę w sklepie spożywczym. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w gronie przyjaciół należy mieć Sama Raimi'ego i Bruce'a Campbella. Reszta przychodzi sama ;)

wtorek, 11 czerwca 2013

Maximum Security (1990)

MAXIMUM SECURITY a.k.a. CAGED IN PARADISO (1990)

reż. Mike Snyder

Zapewne wielu z Was nie kojarzy kim jest niejaka Irene Cara tak dumnie eksponowana na powyższej okładce (która swoją drogą nie ma nic wspólnego z fabułą, ale o tym później). Założę się jednak, że piosenkę "What a Feeling" z filmu "Flashdance", nawet jeśli nie specjalnie lubią, to słyszeli pewnie wszyscy. Teraz macie szansę poznać umiejętności (lub ich brak) tej wokalistki, a w zasadzie aktorki, bo zanim się rozśpiewała grała z powodzeniem w filmach.

niedziela, 9 czerwca 2013

Carnosaur (1993)

CARNOSAUR (1993) 

reż. Adam Simon

   Roger Corman, który wyprodukował ponad 400 filmów, szczyci się tym, że nie stracił na nich ani centa. Osiągnięcie to zaiste godne pozazdroszczenia, pamiętać jednak należy, że nigdy nie były to produkcje specjalnie drogie, więc tym łatwiej zwracały wyłożone na nie pieniądze. Założę się jednak, że w przypadku "Carnosaura", który miał być cormanowską odpowiedzią na "Park Jurajski", producent liczył na więcej. Zainwestowany milion dolarów przyniósł zaledwie 1,75 mln. Nie powstrzymało to oczywiście twórców przed nakręceniem części drugiej (1995, reż. Louis Morneau) oraz trzeciej (1996, reż. Jonathan Winfrey). W końcu Spielberg szykował "The Lost World: Jurassic Park", należało więc kuć żelazo póki gorące. Niech żyją mockbustery!

sobota, 8 czerwca 2013

Dawid Głownia o fascynacji kinem japońskim i Rutgerem Hauerem


Kilka dni temu nakładem wydawnictwa YOHEI ukazała się książka Dawida Głowni "Sześć widoków na kinematografię japońską". Autor zgodził się udzielić mi wywiadu, mimo iż ostrzegłem go, że pytania oscylować będą głównie wokół dziwnego kina.

czwartek, 6 czerwca 2013

Werewolf In A Women's Prison (2006)


WEREWOLF IN A WOMEN'S PRISON (2006)

reż. Jeff Leroy

   "Wilkołak w kobiecym więzieniu" - zobaczcie jak niewiele potrzeba żeby wprawić w ruch nawet najbardziej oporną wyobraźnię. Dobry tytuł to przynajmniej połowa sukcesu ;-)

Karla contra Los Jaguares (1974)

KARLA CONTRA LOS JAGUARES (1974)

reż. Juan Manuel Herrera

   Najbardziej turecki z meksykańskich filmów jakie widziałem! Mam na myśli sposób narracji, prowadzenie kamery, montaż ścieżki dźwiękowej włącznie z zapożyczaniem motywów muzycznych (Black Sabbath rulez!). No cóż, tak to bywa gdy operator kamery stwierdza, że przecież on też mógłby być reżyserem.

Demons (1985)

DEMONS (1985)

reż. Lamberto Bava 

Wybuchowa mieszanka horroru i absurdu. Jest strasznie i śmiesznie, a czasem strasznie śmiesznie. No i krwawo. Czyli tak jak lubimy ;-)

Pythons 2 (2002)

PYTHONS 2 (2002)

reż. Lee McConnell

   Odkąd w 1997 roku Luis Llosa pokazał światu swojego węża, narodził się nowy gatunek filmowy. Nazwijmy go zero-jeden-wąż. Raczkująca wówczas technika efektów komputerowych, mimo iż kilka lat wcześniej wydała całkiem zgrabne potomstwo (patrz. "Park Jurajski"), z pełzającymi i zawijającymi się wokół swoich ofiar anakondami wypadała raczej blado. Posypały się nominacje do Złotych Malin, widzowie śmiali się na filmie do rozpuku, a krytycy porównywali anakondę do wielkiej gumowej opony. Nie przeszkodziło to jednak filmowi zarobić ponad 136 milionów dolarów, co przy budżecie 45 mln $ daje całkiem dobry bilans. Wobec takich pieniążków nie wypada przechodzić obojętnie. Na pewno nie w Hollywood. No i posypały się filmy z cyfrowymi wężami...

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Moontrap (1989)

MOONTRAP (1989)

reż. Robert Dyke

   20 lipca 1969. Na Księżycu lądują członkowie misji kosmicznej Apollo 11. Stawiający stopę na pokrytym pyłem Srebrnym Globie, Neil Armstrong wygłasza zdanie, które przechodzi do historii: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". Jednak oprócz niego i Edwina Aldrina jest tam ktoś jeszcze... i nie mam na myśli Michaela Collinsa ;-p

Werewolf: The Beast Among Us (2012)

WEREWOLF: THE BEAST AMONG US (2012)

reż. Louis Morneau

   Studio Universal, które w 2010 roku wypuściło remake klasycznego "Wilkołaka", nauczone porażką  kinowego hitu niewypału (filmowi nie udało się zwrócić 150 milionów dolarów budżetu), zainwestowało skromne 5 milionów w obraz skierowany prosto na DVD. Efekt jest lepszy niż przyzwoity.

niedziela, 2 czerwca 2013

Santo contra Las Lobas (1972)

SANTO CONTRA LAS LOBAS (1972)

reż. Jaime Jimenez Pons, Ruben Galiano

   "Nowa era zła i destrukcji zagraża ludzkości. Wilkołaki wybrały nową królową, Lubę, by wraz z królem wilkołaków, Licanem, wszcząć wojnę przeciwko dobru." - taki oto wyczerpujący opis zawirowań fabularnych 40 już obrazu z Santo podał organizator przeglądu filmów z ikoną meksykańskiego lucha libre "El Santo Superstar". Spróbuję go jednak nieco rozwinąć...