poniedziałek, 16 marca 2015

Krew, flaki i gołe balony!


KREW, FLAKI I GOŁE BALONY!


... czyli Festiwal Ciała, Fantazji i Strachu, albo - jak zatytułowało pokaz w swoim repertuarze Kino Bodo - "Ale jakie Walentynki?" (jako, że pierwotnie miał on mieć swoją odsłonę w dzień przed Dniem Zakochanych, a ostatecznie wypadł dokładnie miesiąc później).

   Pomysł zorganizowania imprezy, na której zostanie wyświetlony półtoragodzinny blog zwiastunów filmowych narodził się podczas rozmowy po pierwszej Teleturniejadzie (20 września 2014 roku, oczywiście w Kinie Bodo). Jako, że do Halloween było zbyt mało czasu, wiadomym stało się, że nie będą to raczej (albo może niekoniecznie muszą to być) horrory. Wtedy zaproponowałem sexploitation, z racji posiadania wydawnictwa, które zawiera ponad 100 zwiastunów obrazów wydanych pod szyldem amerykańskiego dystrybutora Something Weird Video, a ma on w swojej ofercie głównie sexploitation oraz horrory gore.

   Sexploitation (słowo utworzone z połączenia sex i exploitation - wykorzystywanie) były to niezależne, niskobudżetowe produkcje, kręcone głównie w latach 60 minionego wieku, w mniejszym lub większym stopniu bazujące na miękkiej erotyce. Rozpowszechniane były w kinach typu grindhouse, gdzie przez 24 godziny na dobę spragnieni silniejszych emocji niż te, które ofiarowała wówczas telewizja, mogli je zaspokoić. Kina te były prekursorami kin dla dorosłych, w których w latach 70. wyświetlano filmy porno. Jeśli oglądaliście "Taksówkarza" to zapewne pamiętacie, że do jednego z takich przybytków Robert De Niro zaprosił na randkę Cybill Sheperd. Dziewczyna była zdegustowana tym co zobaczyła i przyznam, że ja też troszkę obawiałem się takiej reakcji ze strony naszej publiczności. Liczyłem jednak na to, że po 40 latach, w dobie internetu, społeczeństwo podejdzie do tematu z większym dystansem.

   I podeszła! Choć żywiołowe reakcje wyrażały niekiedy właśnie ów niesmak, jak to było w przypadku fragmentu filmu Herschella Gordona Lewisa "The Gore Gore Girls".


   Większość zaprezentowanych zwiastunów spotkała się jednak z ze wszech miar entuzjastycznym przyjęciem, co oczywiście przekonało mnie o słuszności obranej drogi krzewienia w społeczeństwie dziwnego kina. Dodać pragnę przy okazji, że do większości z tych zwiastunów (do wszystkich niestety zabrakło mi troszkę czasu) opracowałem polskie napisy. Była to więc jedyna okazja, by zobaczyć je w takiej właśnie formie. Skorzystała z niej między innymi para, którą - za co serdecznie przepraszam - podsłuchałem w pubie Chmielowa Dolina. Generalnie staram się nie robić takich rzeczy jak podsłuchiwanie czyiś rozmów, ale gdy trzy godziny przed seansem, który organizuję (wespół z Kinem Bodo) pada słowo SEXPLOITATION, to nie może być przypadek. I nie był! Para rozważała właśnie co począć z resztą tak dobrze rozpoczętego sobotniego wieczoru. Na pokaz przybyli i mam nadzieję, że dobrze się bawili ;)

W sobotę zostały zaprezentowane następujące zwiastuny:
- JEKYLL I HYDE DLA DOROSŁYCH
- POCAŁUJ MNIE SZYBKO
- WYBUCHOWE DZIEWCZYNY
- BESTIA, KTÓRA ZABIJAŁA KOBIETY
- ZABÓJCZY BIUST
- PODWÓJNY AGENT 73
- KRWAWA UCZTA
- KRWAWA JASKINIA GROZY
- WIKLINOWY KOSZYK
- POTWÓR Z INDIAN FLATS
- FRANKENSTEINA ZAMEK POTWORÓW
- POMALUJ MNIE NA KRWISTOCZERWONO
- DZIEWCZYNY GORE GORE
- DZIKA GITARA
- RANDKA Z PORYWACZEM
- SIEKIERA
- KRYPTA MROCZNYCH TAJEMNIC
- GOLIAT I SMOK
- MARIUHUANA

- GRZECHOTNIKI
- MANIAK KRWI
- DOKTOR GORE
- THE AMAZING TRANSPLANT
- BAD GIRLS GO TO HELL
- BLAZE STARR GOES NUDIST
- HORRORS OF SPIDER ISLAND
- JUST FOR THE HELL OF IT
- THE VIOLENT YEARS
- WHAM! BAM! THANK YOU SPACEMAN
- NUDE ON THE MOON
- THE NOTORIOUS DAUGHTER OF FANNY HILL
- TWO THOUSAND MANIACS!
- TERROR IN THE MIDNIGHT SUN
- THE MIGHTY GORGA
- VARIETEASE
- THE WIZARD OF GORE

   Niejako na deser zaprezentowaliśmy "Czarną lalkę z piekła rodem", film, do którego przygotowałem polską listę dialogową wspólnie z Pawłem Kaczmarkiem, a swego aksamitnego głosu użyczył Adam Grodnicki.


   Na razie ciężko prognozować kiedy odbędzie się kolejna impreza ze zwiastunami, ale odbędzie się na pewno, o czym niewątpliwie zostaniecie poinformowani zarówno na blogu jak i facebookowym fanpage'u.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz