wtorek, 9 września 2014

5 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA


   Dokładnie za miesiąc, 9 października, rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. To unikatowe wydarzenie na festiwalowej mapie polski poświęcone jest przede wszystkim krytykom filmowym i filmoznawcom. Od tego roku zakres odbiorców zostanie powiększony o środowisko blogerów piszących o kinie. Nie da się bowiem ukryć faktu, że ta grupa osób wywiera nie mniejszy wpływ na opinię widza, niż profesjonalni krytycy.

   Festiwal, zorganizowany przy merytorycznym wsparciu Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, ma na celu tworzenie żywego miejsca wymiany poglądów o sztuce filmowej kształtującego i wpływającego na adeptów stawiających pierwsze kroki w dziedzinie krytyki filmowej. Inicjatywa to ze wszech miar zacna, panuje bowiem dość powszechne przekonanie, że polska krytyka filmowa oderwana jest od rzeczywistości przeciętnego widza – operuje językiem niezrozumiałym dla odbiorcy. Trudno się z tym spostrzeżeniem nie zgodzić, ale przyznać również należy, że w ostatniej dekadzie sporo się w tej kwestii zmieniło. I tutaj nie sposób przecenić domorosłych krytyków filmowych opisujących swoje wrażenia z seansów na blogach internetowych.

   Panele dyskusyjne i warsztaty, a także spotkania z osobami z branży filmowej to oczywiście nie jedyne atrakcje tegorocznej edycji festiwalu. Kino kostarykańskie, największe przeboje Złotej Ery Hollywoodu, przedpremierowy pokaz (po raz pierwszy w Polsce) najnowszego filmu Xaviera Dolana "Mommy", "Pokój 237" - dokument o tajemniczych interpretacjach "Lśnienia" Stanleya Kubricka oraz pełna reżyserska wersja "Nimfomanki" Larsa von Triera. I to nie wszystko!!! Pełny program festiwalu nie został jeszcze ogłoszony. Zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę, na której co kilka dni pojawiają się nowe informacje dotyczące wydarzenia.

   Jestem pełen obaw jak uda mi się te wszystkie dobrodziejstwa ogarnąć. Przez cztery dni (od 9 do 12 października), które spędzę w łódzkiej Wytwórni (oraz w łódzkiej Filmówce, bo tam też mają odbywać się pokazy) planuję w 100% poświęcić się X Muzie. Do czego zachęcam również czytelników mojego bloga ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz