wtorek, 9 sierpnia 2016

Bullet Ballet (1998/2000)

BULLET BALLET (1998/2000)

reż. Shinya Tsukamoto


  25 sierpnia nakładem What Else Films!? ukaże się film Shinya Tsukamoto, twórcy kultowego "Tetsuo - The Iron Man", "Bullet Ballet". Widzów czeka przejażdżka rollercoasterem po pełnym brutalnej przemocy tokijskim półświatku końca lat 90.


  Producent telewizyjny, Goda, traci sens swego życia, które legło w gruzach wraz z samobójczą śmiercią jego ukochanej, Kiriko. Nie potrafiąc znaleźć powodu, dla którego dziewczyna popełniła samobójstwo, bohater sam pakuje się w różnego rodzaju kłopoty, z których tylko cudem wychodzi cało. Śledzimy jego usilne próby pozyskania broni palnej oraz zatargów z okolicznym gangiem. Zapatrzony na młodą Chisato, członkinię gangu, stara się zrozumieć motywację dziewczyny pogrążonej w świecie seksu, narkotyków i przemocy. Wierzy, że dzięki temu odkryje decyzję podjętą przez Kiriko.


  Zainteresowany wzrostem przemocy wśród młodocianych Japończyków Shinya Tsukamoto zdecydował się skonfrontować ze sobą przedstawiciela swojego pokolenia (37 letni reżyser osobiście wcielił się w główną rolę) z pokoleniem współczesnych nastolatków. Nad szlifowaniem scenariusza spędził rok, ale efekt końcowy powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych kinomanów. Rozedrgane ujęcia z ręki, bardzo szybki montaż i miotający się, ale prący do przodu na złamanie karku bohater dostarczają widzowi podobnych emocji jakie towarzyszyły seansowi "Tetsuo - The Iron Man". Teraz także, oprócz scenariusza, reżyserii, grania, Tsukamoto odpowiedzialny jest za zdjęcia i montaż.


   Film miał swą światową premierę na 55 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu 1998 roku. Po premierze reżyser zdecydował się przemontować swoje dzieło, a że był akurat w trakcie realizacji kolejnego filmu ("Gemini"), nowa wersja "Bullet Ballet" ujrzała światło dzienne dopiero w marcu 2000 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz