piątek, 10 marca 2017

Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium 2017

RELANIUM 2017

Festiwal Filmów Antydepresyjnych


  W miniony weekend, w łódzkim Kinie Bodo, odbył się Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium. W zeszłym roku miałem przyjemność zasiadać w festiwalowym Jury, w tym mój udział miał charakter bardziej rozrywkowy, prezentowałem bowiem plakaty filmowe z Ghany.


   Prelekcja oraz pokaz plakatów miały przygotować widza na seans pierwszego filmu akcji z Ugandy. "Who Killed Captain Alex?", z komentującym akcję video jokerem, to wyjątkowo osobliwe doznanie. Zdecydowanie antydepresyjne. Wieczór zakończył się tańcami. Imprezę rozkręcał DJ Fagot, który przygotował (podobno, bo już nie zostałem) afrykański set muzyczny.


   Sobota była dniem konkursowym. Z 71 nadesłanych filmów organizatorzy wybrali 25 najbardziej antydepresyjnych (choć momentami można było odnieść wrażenie, że były to najmniej depresyjne z nadesłanych), które to, podzielone na trzy bloki po ok. 50 minut każdy, zostały przedstawione zgromadzonej widowni, która miała wytypować trzy jej zdaniem najlepsze (uuffff). Tuż po godzinie 23. Jury (w składzie: Alicja Igielska, Maria Apoleika Turek i Maurycy Chełmiński) udało się na naradę, a publikę zabawiała ekipa Ferment - Improwizacje Teatralne. Jury powróciło tuż przed północą, by ogłosić, że tegoroczną:

- Dużą Relankę otrzymuje Michał Sulej za film "Kiełbasa z rybą"
- Średnią Relankę - Mateusz Żegliński za film "Pan Charon"
- Mała Relanka trafiła do Tomasza Pawlaka za film "Alegoria ekologiczna czyli Leokadii i Ildefonsa łyp wstecz".

   W 2/3 ten werdykt pokrył się z moimi typami, którymi były "Pan Charon" i "Alegoria ekologiczna...". Trzeci z moich głosów różnił się zarówno ze zdaniem szacownego Jury jak i reszty widowni, która wytypowała "Kiełbasę z rybą" Michała Suleja. Kino BODO przyznało Specjalną Relankę Adrianowi Litewskiemu za film "Portter".

   Niestety byłem zmuszony ominąć ostatni dzień festiwalu, podczas którego Piotr Kardas zaprezentował "O!SCARY As Hell 3 - 85 lat Oscarów dla krótkich animacji", a Maurycy Chełmiński wybitne dzieło Eda Wooda "Plan 9 z kosmosu" w wersji zremiksowanej i z lektorem na żywo. 

Mój trzeci wytypowany - "Więzień miłości" Tomira Dąbrowskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz