niedziela, 14 lipca 2013

The Twilight Zone - Steel (1963)

 

THE TWILIGHT ZONE - STEEL (1963)

reż. Don Weis

   25 czerwca 2013 roku, w wieku 87 lat, odszedł z tego łez padołu Richard Matheson, znakomity pisarz, autor m.in. "Jestem legendą", "Gdzieś w czasie" (to jedyne powieści tego wielce niedocenionego w Polsce twórcy, wydane w naszym pięknym kraju; warto zwrócić uwagę również na antologię w hołdzie R.M. "Jest legendą" wydawnictwa SQN), a także wielu opowiadań stanowiących podstawę scenariuszy m.in. do serialu "Strefa mroku". Oto jeden z przykładów z jego twórczości, który inspiruje do dziś.

    Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości (ówczesnej niedalekiej przyszłości), w roku 1974, kiedy to na dobre rozpowszechniły się walki bokserskie, w których ludzkich zawodników zastąpiły androidy. Do Maynard w stanie Kansas na taką właśnie walkę przybywa Steel Kelly, były bokser, obecnie manager robota B2 "Battling Mexo". Niestety nie pierwszej już młodości model B2 ulega poważnej awarii tuż przed pojedynkiem. Nie chcąc stracić pieniędzy z zakontraktowanej walki, Steel decyduje się zastąpić w ringu swojego robota. Nie trzeba chyba dodawać, iż ta decyzja może kosztować go nie tylko wolność (walki ludzi są zakazane), ale nawet życie.

   122 epizod (sezon 5) popularnej telewizyjnej serii "The Twilight Zone" ("Strefa mroku") powstał na podstawie opowiadania Richarda Mathesona (również scenariusz) opublikowanego po raz pierwszy w maju 1956 roku na łamach "The Magazine Of Fantasy And Science Fiction".

    W postać Steela Kelly'ego wcielił się Lee Marvin (m.in. "The Killers" 1964, "Cat Ballou" 1965, "The DirtyDozen" 1967, "Point Blank" 1967, "Death Hunt" 1981, "The Delta Force" 1986). Za kamerą stanął telewizyjny wyrobnik Don Weis (m.in. seriale "Alfred Hitchcock Presents", "Batman", "Starsky And Hutch", "M.A.S.H.", "Remington Steele" i wiele innych, oraz pełne metraże takie jak: "The Ghost In The Invisible Bikini" 1966, "Back To The Planet Of The Apes" 1981).

   Opowiadanie Mathesona do dziś inspiruje twórców. Wystarczy obejrzeć rysunkowy "I (Annoyed Grunt) bot" z cyklu "The Simpsons", albo przebój kinowy "Real Steel" (2011) z Hugh Jackmanem, który zarobił blisko 300 milionów dolarów ;-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz