poniedziałek, 17 lutego 2014

Black Dynamite (2009)


BLACK DYNAMITE (2009)

reż. Scott Sanders

   Najładniejsza laurka jaką kino blaxploitation otrzymało od czasu "Jackie Brown" Quentina Tarantino.

   Mamy tutaj wszystkie elementy charakterystyczne dla tego gatunku i wszelkie tematy, które w tych filmach poruszano. Jest środowisko alfonsów ("The Mack", "Willie Dynamite"), burdel prowadzony przez korpulentną mamuśkę Queen Bee (tak samo nazywała się postać w filmie "Dolemite"), złych białych (patrz. każdy film blaxploitation), narkotyki na ulicach (patrz. prawie każdy film blaxploitation), Czarne Pantery ("Foxy Brown"; bohaterka grana przez Sali Richardson to wypisz wymaluj Pam Grier, szczególnie z "Foxy Brown"), kung-fu ("Black Belt Jones", "Black Samurai"), a przede wszystkim twardziela w skórzanej kurtce z afro na głowie, który nie boi się niczego i zalicza laski wszelkich nacji na potęgę (patrz. każdy film blaxploitation, szczególnie z Fredem Williamsonem w roli głównej). W tle przygrywa pościelowy soul i funk z kaczuszką. Jedyne czego mi tutaj brakuje to choćby epizodyczny udział gwiazd pokroju Freda Williamsona, Richarda Roundtree czy Pam Grier. No ale budżet był stosunkowo niewielki (2,9 mln $), więc można to wybaczyć ;)

   Był agent CIA, Czarny Dynamit, decyduje się pomścić śmierć swojego brata, który zginął z rąk handlarzy narkotyków, a przy okazji oczyścić ulice z nowego prochu pustoszącego głowy czarnej społeczności. 

   Pomysł stworzenia filmu powstał w głowie Michaela Jaia White'a (przygodę z filmem rozpoczął od drugiej i trzeciej części "Toxic Avengera"; pojawił się w "Teenage Mutant Ninja Turtles II", zagrał główne role w "Tyson", "Spawn" oraz "Blood And Bone") w kwietniu 2006 roku podczas słuchania "Super Bad" Jamesa Browna. Wypożyczył niebieski garnitur (miał go też na sobie w końcówce filmu), sfotografował się w nim i pokazał zdjęcia Scottowi Sandersowi. Sanders, który miał za sobą reżyserski debiut ("Thick as Thieves" z 1999 roku, w którym wystąpili Alec Baldwin, Rebecca DeMornay i Michael Jai White), od razu zapalił się do pomysłu. Panowie przygotowali lipny trailer filmu, w którym ujęcia ze starych obrazów blaxploitation połączyli z nowo nagranymi (kamerą Super 8) ujęciami z White'em jako Czarnym Dynamitem w akcji. Zmontowany materiał pokazali producentowi Jonowi Steingartowi, a ten zdecydował się zeprać pieniądze potrzebne do realizacji pełnego metrażu.

   "Black Dynamite" trafił do kin 16 października 2009 roku jedynie na dwa tygodnie. W tym czasie zdołał zarobić niespełna 300 tysięcy dolarów, ale zebrał pozytywne oceny pinie krytyków. Tytułowy bohater dorobił się również serialu animowanego (2011-2012), a ostatnio komiksowej wersji swych przygód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz