sobota, 3 lipca 2021

Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino vol. 9,5 - zgłoszenia

 Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino vol. 9,5 - zgłoszenia 

   Choć tegoroczna edycja festiwalu jest edycją nietypową (z ułamkiem, a nie liczbą całkowitą), bez konkursu i bez nagród, to i tak nadesłaliście na nią wyjątkowo dużo zgłoszeń. Przed Wami lista nadesłanych filmów wraz z opisami twórców.

JAK STĄD WYJŚĆ (2020) 

reż. Marcin Jażyński

Próba odpowiedzi na pytanie, jak wydostać się z pomieszczenia, którego nie widać.

RADIO (2020) 

reż. Marek Pielczyk

Historia dwóch osób, które odbywają wspólną podróż z całym światem.

ZANIM ZASNĘ (2020) 

reż. Damian Kosowski

"Bez cierpienia nie ma współczucia". O tym co zdarzyło się pewnej listopadowej nocy na najwyższym piętrze blokowiska.

POLANDS GAY SHOCKER (2017) 

reż. Aaron Van Doren

Film składa się z przypadkowych, niepokojących, szokujących scen.

TRANSFORMATION (2019) 

reż. Tomasz Rustecki

Lovers locked in plastic skin.

FISHING (2020) 

reż. Tomasz Rustecki

The film is about passing desire, consumed and burned relationship and about searching new one. With each new relationship, we become more experienced and learn what we really want, that's why we enter into each subsequent relationship more carrefully.

PUSTOSTAN (2021) 

reż. Sebastian 'Lethargus' Maciejewski

Pustostan to arthousowa wizja niedalekiej przyszłości w której obserwujemy na ekranie kilka postaci przeżywających własne katharsis w post-apokaliptycznej rzeczywistości. Tytuł filmu nie tylko odnosi się do miejsca akcji a do stanu emocjonalnego jaki towarzyszy bohaterom, szczególnie młodej wojowniczce.
Obraz inspirowany wczesnymi produkcjami Davida Lyncha, film jest również komentarzem odnośnie współczesnych relacji międzyludzkich.

OSTATNI WIKING (2020) 

reż Łukasz Jedynasty

"Ostatni Wiking" to poniekąd prequel "Twojej starej. Baśni".
Historia zaczynająca się 14 kwietnia 966 r.,w dniu, kiedy Mieszko I ma przyjąć chrzest z rąk Ottona. Widzimy przygotowania do ceremonii na zamku w Gnieźnie. Jednocześnie na Mazurach, w grodzie mazurskich Wikingów Angerbørg (dzisiejsze Węgorzewo), w drewnianej osadzie żyją rdzenni mazurscy Wikingowie, którzy - w odróżnieniu od Wikingów ze Skandynawii - mają na swoich hełmach rogi. Jest to lud dzielny i sprawiedliwy, który ponad wyprawy wojenne, gwałty i grabieże przedkłada spokojne życie i łowienie ryb. Oczywiście, jak to w filmach bywa, sielanka nie trwa długo i spokojni dotąd mazurscy wojownicy będą musieli walczyć na śmierć i życie w pełnej przygód epickiej niezależnej komedii.
 

BLOB (2019)

reż. Julia Kwatro, Paulina Jaklik, Magdalena Szpyt, Klaudia Ptasińska, Mateusz Pajerski

"Blob" jest krótką historią opowiedzianą w formie bajki. Chłopiec omal nie spóźnia się na autobus i moment ten wyzwala w nim usposobienie lęku, czyli tytułowego Bloba. W czasie swojej podróży spotyka różne postaci, które również posiadają swoje Bloby.

CZARODZIELNICA (2020) 

reż. Klaudia Ptasińska

Do domu położonego w środku lasu, wdziera się żywiołowa i dynamiczna natura. Wprowadzając do spokojnego wieczoru klimat niepokoju. Czy rodzinna tajemnica ujrzy światło księżyca?

KSIĘGOWA IMPERIUM (2020) 

reż. Paweł Szymkowiak

Polski fan film gwiezdno-wojenny pt. "Księgowa Imperium". Jest to opowieść o dwóch buntownikach chcących przyłączyć się do Rebelii. Historia rozgrywa się równolegle do wydarzeń z epizodu IV: Nowej Nadziei.

TROCHĘ W CIĄŻY (2020) 

reż. Piotr Matwiejczyk

Gosia jest rezolutna i energiczna. Wojtek nieco gnuśny, a do tego lekkomyślny. Nic zatem dziwnego, że tak niedobrany tandem ma same kłopoty. Jest i ten trzeci, Tadek, kolega Wojtka. Chętnie pomoże w ratowaniu związku, który trzeszczy w szwach. Co z tego wszystkiego wyniknie, dowiecie się z najnowszej komedii Piotra Matwiejczyka.

FILM Z ANGIELSKIMI NAPISAMI (2020) 

reż. Marek Grabie

Na warszawskim placu budowy, nie wiadomo skąd, pojawia się odcinek autostrady. Trzeźwiejący po miesięcznej imprezie robotnicy nie potrafią wyjaśnić fenomenu. Sprawę przejmuje Agencja Badania Kosmosu. W tym samym czasie różni mieszkańcy stolicy doznają identycznej obsesji – wszystko przypomina im kosze na śmieci. Odpowiedź ma coś wspólnego z 'obcą' cywilizacją, ale przede wszystkim kryje się w ich własnym wnętrzu...

DEWIACJE LEŚNEJ BESTII (2020) 

reż. Piotr Sawicki, Michał Glapiak

W dolnośląskich lasach spoczywa pradawne Zło. Wiedzą o nim ze słyszenia tylko najbardziej zasiedziali wieśniacy. Grupa archeologów, przeczesując okolicę w poszukiwaniu legendarnego skarbu, zakłóca spokój śpiącego potwora. Zbudzona i głodna bestia wyrusza na zwyrodniałe łowy, pogrążając miasto i wsie w cuchnącym bagnie terroru. Kto powstrzyma żniwa śmierci?

DENNE WAKACJE (2020) 

reż. Katarzyna Wołczyńska

Film animowany "Denne wakacje" to prosta historia inspirowana pop-artem z elementami westernu opowiadająca o problemie dotyczącym zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Ma ona na celu prowadzić do refleksji nad konsumpcyjnym podejściem do życia.

OSTATNIE PIĘTRO (2021) 

reż. Dominik Kaniewski Smulczyk

Miłosny czworokąt zamknięty w ścianach mieszkania na ostatnim piętrze.

SZACHISTA (2020) 

reż. Piotr Matyja

Edek, młody mistrz szachowy szykuje się do pojedynku ze swoim największym rywalem. Jego przygotowania zostają jednak zakłócone przez tajemniczy list.

CZASZKA (2020) 

reż. Zuzanna Rogala (Harat)

"Czaszka" to animacja poklatkowa łącząca animację obiektu i plasteliny. Inspirowana procesem rekonstrukcji twarzy zmarłych przed wiekami osób. To impresja na temat stwarzania, bólu istnienia, cyklu życia i śmierci. Co mógłby powiedzieć przywrócony do życia człowiek?

KRUSZYNA (2020) 

reż. Agnieszka Makowska

Mimo szalejącej pandemii bohaterka "Kruszyny" postanawia wyruszyć w egzotyczną podróż, nie łamiąc przy tym zasad reżimu sanitarnego. Jej wędrówki są najlepszym przykładem na to, że zamknięcia i ograniczenia to stan umysłu. Dzięki sile wyobraźni oraz wolności ducha można zwiedzić dalekie, nieznane zakątki (wszech)świata nie wychodząc z domu. "Kruszyna" o mała forma na pograniczu monodramu teatralnego i filmu krótkometrażowego z elementami animacji przedmiotu.

DRUGI (2021) 

reż. Antek Michalak

W ostatnich chwilach przygotowań do wernisażu dwójka opiekunów awangardowego muzeum zmuszona zostaje doprowadzić do porządku kłopotliwego autora wystawy. Niezrozumiałe zachowanie artysty w obliczu upływającego czasu wystawia ich zdolności intelektualne na próbę.

POZA (2021) 

reż. Wawrzyniec Turowski

Jak długo możemy być offline? Użytkownik musi odpowiedzieć na pewne pytanie, aby uruchomić grę. Brak możliwości pominięcia tego kroku sprawia, że nie ma on ochoty na kontynuację. Jakiego wyboru dokona?

UKRYTE ŚWIATY (2021) 

reż. Wawrzyniec Turowski

Czy istnieje miejsce bez nienawiści, strachu i przemocy? Bohater filmu próbuje znaleźć kanał telewizyjny, który nie jest przepełniony negatywnymi emocjami. W końcu odkrywa ukryte świty, których szukał.

WIDEO 96 (2021) 

reż. Wawrzyniec Turowski

Odzyskane wideo z wędrówki duszy.

YOLO (2020) 

reż. Wawrzyniec Turowski

Grupa przyjaciół dowiaduje się z radio szokującej rzeczy. Bohaterowie nie zastanawiając się długo postanawiają ruszyć do działania. Jednak czy warto wierzyć we wszystko co usłyszymy w mediach?

KUMPLE (2020) 

reż. Amelia Baj

„Kumple” to groteskowy symboliczny film o dynamicznych relacjach międzyludzkich ukazujący człowieka jako istotę jednocześnie śmieszną i śmiertelnie poważną. Bohaterami są dwaj kompani, którzy początkowo dobrze wspólnie się bawią, lecz stopniowo zaczynają rywalizować pojedynkując się na rękę. Dążenie każdego z nich do zwycięstwa za wszelką cenę prowadzi ich do autodestrukcji.

CONAN (2015)

reż. Tomasz Kowal

Kiedyś obejrzałem film amatorski ekranizujący ten sam epizod, gdzie Conan ściga gościa, który porwał księżniczkę i tyle z akcji, z tym że tam były kostiumy i śmiertelna powaga, ja z tego zrezygnowałem ukazując trochę pustkę kina gatunku, ale nie jestem tego wrogiem, sam lubię oryginalnego Conana, dodałem tu trochę społecznego komentarza o kryzysie męskości i trochę moralizatorstwa o wpływie alkoholu na ten kryzys.

ZMĘCZONY AKTOR (2015)

reż. Tomasz Kowal

To takie trochę making of Conana, podkreślenie kryzysu męskości na innej płaszczyźnie.

JEZIORO MARZEŃ (2014)

reż. Tomasz Kowal

Tu też jest pewna niemoc, koleś zastanawia się czy podjąć jakieś działanie, poruszający się nurt rzeki i jego bezruch to metafora podejmowania wszelkich działań w życiu, bohater to taki antyfaust, pytanie czy coś w końcu przedsięwziął pozostaje otwarte, montaż nie daje rozwiązania czy to co się dzieje to myśli bohatera czy fakt. Zdarzenie było autentyczne więc w sumie to dokument.

CMENTARZ CZAROWNIC (2021) 

reż. Dawid Topór

Główny bohater doświadcza śmierci swojego psa i postanawia pochować go w pobliskim lesie, gdzie najczęściej odbywał z nim spacery. Po pewnym czasie okazuje się, że czworonóg został zakopany w miejscu o bardzo mrocznej historii, a sam mężczyzna zaczyna mieć dziwne wizje.

ZIEMIA (2020) 

reż. Franciszek Hackemer

Odludzie. Młodzi rodzice stają przed problemem pochowania dziecka.

 

BEHIND (2021) 

reż. Paweł Panfil

Podczas wieczornej toalety kobieta zdaje sobie sprawę, że nie jest sama w mieszkaniu.

NA SAMYM KOŃCU (2020) 

reż. Jakub Kuczyński

Radziecki żołnierz zasypia podczas alarmu w bazie wojskowej. Podczas snu doznaje wizji na temat konsekwencji jakie może ponieść w przyszłości.

SUKIENKA (2020) 

reż. Jakub Chrzan

Historia mężczyzny, który ma poniżej 30-stu lat. Walczy on ze swoimi demonami w postaci różnego rodzaju używek, aż w swoim mieszkaniu znajduje sukienkę kobiety.

SUCHY UTOPEK (2020) 

reż. Mateusz Pawełczyk

Współczesny Górny Śląsk. W czasach kiedy ludzie znają już nadprzyrodzone stwory tylko z opowieści, jeden z nich- Utopek (utopiec / wodnik) wyrusza by zmobilizować pozostałe do ataku na ludzi. Wszechobecna susza powoduje, że już wkrótce może wyginąć. Rusza po pomoc do Połednicy, Beboka, Heksy (wiedźmy), ognika czy nawet Heksera (;>). Film w języku śląskim będący częścią kampanii społecznej Stowarzyszenia Opowiadamy dotyczącej ochrony przyrody.

KUTASZANKA PSYCHO (2020) 

reż. Stanisław Pabjańczyk

RIXT (2021) 

reż. Horacy Muszyński

Rok 2031, czasy COVID-94. Z niewyjaśnionych przyczyn morza w całej Europie zaczynają wysychać. Filip, polski dokumentalista, skontaktował się z grupą niezależnych naukowców, którzy badają przyczynę tej anomalii. Wkrótce dołącza do nich, aby sfilmować ich poczynania.

KLER 2 - W IMIĘ ZASAD (2021)

reż. Piotr Montowski


Zestaw filmów od FREEDRINSK:

BURŻUAZYJNY ANTY-ASMR AUCHAN (2020)

WAFLE BAWIĄ SIĘ PRZED OSCAREM (2020)

GUY I MICHELLES PRZEWRACAJĄ SIĘ W MIAMI, PODCZAS GDY RENE SZUKA SYNA (2019)

ONA POTRZEBUJE POMOCY (2020)

POWTÓRZ PROSZĘ (2019)

WEŹ WIĘCEJ (2019)


KINOAMATORZY x 2 (2021)

reż. Tomir Dąbrowski

KINOAMATORZY - GRYZA - Animator Dziwnego Kina. Kolekcjoner kaset video, amatorski aktor, reżyser, twórca origami i człowiek odpowiedzialny za najdziwniejszy festiwal filmowy w kraju. Kim jest, i jak wygląda w sutannie Dawid GRYZA? Kulisy powstawania hiszpańsko języcznego filmu o zamaskowanym zapaśniku i polskiego festiwalu KOCHAM DZIWNE KINO.

KINOAMATORZY - MONTOWSKI - Polski Tommy Wiseau. Fanatyk militariów, miłośnik kina akcji, niespełniony bokser i niedoceniony wokalista. W ringu chciałby się zmierzyć z Najmanem, a w kinie z Gliniarzem z Beverly Hills. Kim jest i jakie biusty lubi Piotr MONTOWSKI? Sylwetka twórcy i podgląd procesu tworzenia nieoficjalnego sequela filmu KLER.


* - opisy pochodzą z kart zgłoszeniowych nadesłanych przez twórców. 

Pełny program tegorocznej edycji festiwalu zostanie opublikowany 15 lipca 2021 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz