środa, 10 lipca 2013

Filmy zgłoszone na Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" vol.2 (z opisami i fotkami)

 Pełna lista filmów zgłoszonych na drugą edycję 

Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". 

Kolejność mniej więcej zgodna z datą otrzymania zgłoszenia. 

Opisy dostarczone przez twórców filmów.MANUFAKTURA (2012)
reż. Piotr Żołądź
1:48 min

SZPADEL - KLĄTWA KAPRAWEGO BOGA (2012) 
reż. Mariusz Szulc 
14:12 min
 Robotnicy w trakcie kopania rowu na kabel do internetu odkrywają tajemniczą figurkę. W efekcie lekkomyślnej decyzji niszczą ją i uwalniają prastarą klątwę, która została weń zaklęta. Kaprawe zło wychynęło na świat.


WATAHA (2011) 
reż. Wiktor Kiełczykowski 
30 min
 Nieodległa przyszłość. Świat pogrążył się w wojennym chaosie. Nieudane eksperymenty naukowe przyczyniły się do powstania śmiertelnie niebezpiecznej choroby, przemieniającej ludzi w krwiożercze zombie. Wkrótce zaraza rozprzestrzenia się na cały świat. Czworo dezerterów z frontu zachodniego przedziera się przez tereny opanowane przez "przemienionych", szukając bezpiecznego schronienia. W rozciągającym się na kilometry lesie, samochód, którym do tej pory przemieszczali się, ulega awarii. Aby przeczekać noc, muszą znaleźć miejsce na nocleg. Natrafiają na samotny pensjonat, zamieszkały przez ojca i dwie córki. Jednak nie są w nim bezpieczni. Pośród drzew przemykają "przemienieni", wyczuwając zapach ludzkiego mięsa. Ale zło tkwi także w sercach ukrywających się ludzi.


BATTLE CITY (2012) 
reż. Paweł Szymkowiak 
27 min
 Miasteczko znajdujące się na linii działań wojennych. Nieubłaganie nadjeżdża kolumna wrogich czołgów, które zmiotą je z powierzchni ziemi. Załamany burmistrz pogrąża się w swoim szaleństwie i rozpaczy. Do miasta wraca Adam, opuścił je dawno temu. Na wieść o ewakuacji podejmuje natychmiastowe działania. Wzywa dwóch czołgistów, przyjaciół na śmierć i życie. Jednak zanim przystąpią do najważniejszej bitwy w ich życiu, wyjdzie na jaw wydarzenie, które zaważy na całej ich znajomości. Czy przyjaźń okaże się na tyle silna? Co stanie się z miastem? I wreszcie, jaką rolę odegrają w tej historii Gawlock, śliczna barmanka i zdeterminowany niemiecki dowódca?


KLATKA 44 (2012) 
reż. Wiesław Zieliński 
14 min
 Krótka i groteskowa historia młodej dziewczyny, która została uwięziona w dziwny sposób.
Film w całości od A-Z zrealizowany przez dwie osoby.


OD-DO (2013) 
reż. Kamil Hajdukiewicz 
26 min
 Opowieść o bezdomnym aktorze, dziennikarzu, poecie i piosenkarzu Mieczysławie Hemmerlingu.
INSOMNIA (2011) 
reż. Lethargus 
27 min
 Awangardowy film grozy zrealizowany w konwencji kina psychologicznego, opowiadający o zacieraniu się cienkiej granicy fikcji i rzeczywistości. Obraz jest również współczesną interpretacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Bezsenność".
...AHH, GUCA... (2012) 
reż. Piotr Izbrecht 
17 min
   Film opowiada muzycznie o najsłynniejszym i jedynym w Europie festiwalu, a zarazem konkursie gry na trąbce. Pokazuje serbską przedsiębiorczość turystyczną i ludzi, którzy zrobią i obiecają wszystko, aby tylko zarobić kilka euro. Ten muzyczny konkurs odbywa się w Serbii w miejscowości Guca zawsze w pierwszej dekadzie sierpnia.
Film pokazuje dokładnie życie poza festiwalowe górali, Cyganów i muzyków z Europy, którzy startują w tym festiwalu i nie tylko. Festiwal odbywa się w samym sercu gór, w pięknej dolinie i na terenie Morawicy. Życie podczas festiwalu to wyjątkowe wydarzenie, na którym każdy kto lubi przygodę, muzykę oraz ludzi powinien się znaleźć. Film powstał spontanicznie i nic nie zostało wyreżyserowane ani zaplanowane, tak jak podróż do Gucy z Polski.
SALONFAHIG (2012)
reż. Zuzanna Kondziora 
14:40 min
 Rok 1945. III Rzesza. Zbliża się koniec wojny. Do dworku zamieszkałego przez niemiecką arystokratkę wkrada się oficer Wehrmachtu. Jest dezerterem. Nieznajomy przypomina kobiecie jej własnego syna, widniejącego jedynie na fotografii. Oboje nie potrafią zniszczyć munduru. Pomiędzy bohaterami dochodzi do konfliktu, który zaważy na ich życiu.
UNIK / LA FUITE (2012) 
reż. Ilona i Katarzyna Pieścikowskie 
10 min
 Młoda Polka przyjeżdża do europejskiej stolicy zakochanych. Na miejscu zmuszona będzie skonfrontować swoje wyobrażenia o Paryżu z gorzką rzeczywistością.


PIOTREK 13GO (2010)
reż. Piotr Matwiejczyk 
85 min
 Parodia amerykańskich horrorów.

PIOTREK 13GO 2: SKÓRZA TWARZ (2012) 
reż. Piotr Matwiejczyk 
89 min
 Kontynuacja parodii amerykańskich horrorów.

WYRĘCZONY ZARĘCZONY (2012) 
reż. Piotr Matwiejczyk 
96 min
   Para 30 latków żyje na kocią łapę. Ona chce się żenić, a on jest przeciwnikiem małżeństwa. Ona ma plan jak go zmusić do oświadczyn, przy czym on nie musi o wszystkim wiedzieć...
LUBIĘ MÓWIĆ Z TOBĄ (2012) 
reż. Piotr Matwiejczyk 
121 min
   Opowieść o pracowniku prosektorium, który zaczyna rozmawiać z trupami.


DOPIĄĆ SWEGO (2013) 
reż. Piotr Matwiejczyk 
11 min
   Opowieść o niedawno owdowiałym 55 latku, którego zmarła żona ma plany wobec niego...


MIASTO K. (2013)
reż. Damian Wis, Tomasz Wiśniewski
4:50 min
   Wybierz się z nami w fascynującą podróż po słonecznych bulwarach miasta K. Zobacz jak tubylcy przekształcają betonową dżunglę w raj ze styropianu i plastiku. Nad miastem K. nigdy nie zachodzi słońce.


SOMNUS REDUX (2012)
reż. Mariusz Wirski
10 min
   Poetycka i surrealistyczna impresja filmowa łącząca w swej formie od klasyki awangardy filmowej, od impresjonizmu i surrealizmu po eksperymentalne autorskie kino amerykańskie okresu lat 40.-60. Młody mężczyzna nie potrafiąc zapanować nad nachodzącymi go wizjami śmierci oraz nadchodzącej apokalipsy, pogrąża się w paranoi, tracąc poczucie rzeczywistości. Bohater staje się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla swojej ukochanej... Eksperymentalna narracja filmu opiera się na psychoanalitycznych i symbolicznych skojarzeniach nawiązujących w swej formie do kina psychodelicznego.


ŚPIĄCY UMYSŁ (2012)
reż. Mariusz Wirski
5 min
   Surrealistyczna animacja poklatkowa, łącząca zdjęcia animowane i aktorskie. Mężczyzna pogrążony w stanie między jawą i snem przechodzi w nieznaną przestrzeń. Wkrótce znajdując się na plaży napotyka ruiny domu, który staje w płomieniach, a przed oczami mężczyzny przewijają się obrazy zagłady cywilizacji oraz cierpienia nieznanych mu postaci. Mężczyzna nie wie, czy to dopiero początek nadchodzącej apokalipsy czy może wspomnienie, które wyparł ze świadomości.


FA(E)CES (2012)
reż. Mariusz Hybiak, Mariusz Wirski
82 min
   Troje bohaterów - dwaj mężczyźni i oraz kobieta żyją pogrążeni w somnambulicznym transie i podążają po odrębnych ścieżkach w świecie, nad którym nie mają żadnej kontroli. Jeden z mężczyzn marzy o świecie idealnym, drugi jest zafascynowany śmiercią i rozkładem. Kobieta poszukuje miłości i połączenia z naturą. Spotkanie całej trójki doprowadzi do nieuchronnej tragedii. Tytuł filmu odnosi się do sfery "abiektu", psychoanalitycznego Realnego, sfery pozakulturowej, wypieranej przez świadomość. Eksperymentalna forma filmu jest wyrazem poszukiwań artystycznych wykraczających poza klasycznie pojmowany film, a także polskie kino niezależne i artystyczne - stanowi w swej formie próbę wprowadzenia awangardy i eksperymentów formalnych na polski grunt. Fa(e)ces pomimo awangardowej formy jest filmem narracyjnym. Rozgrywanie się kolejnych scena w czasie rzeczywistym ma wywołać dysonans odbiorczego poprzez skrajność formy oraz groteskowość i absurd wydarzeń w drugiej połowie filmu.


POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA (2012)
reż. Tomasz Pawlak
9:16 min
   W gąszczu europejskich blokowisk stoi mała polska kamienica, ostoja psich kupek, pozerstwa i gnuśnienia... i tylko wojna jest w stanie wysączyć z mieszkańców rycerską potrzebę solidarności.


WIZYTA (2013)
reż. Barbara Medajska
1:30 min
   Pouczająca komedia o tym jak nieznajomość języków obcych może być przyczyną absurdalnych sytuacji w życiu codziennym i stać się powodem samotności w dniu, którego nikt nie chce spędzić samotnie.
ALL IS DREAM AND EVERYTHING IS REAL (2013)
reż. Tomasz Habza, Mateusz Dudek
4:35 min
   Jest to videoart. Opowiada historię człowieka, który walczy ze swoimi lękami, jest uwięziony w świecie barier swojej własnej podświadomości. Jest to walka z samym sobą. Przyjaciel chce wyciągnąć go z tych problemów. Wyciągnąć go ze świata iluzji.


ZAPĘTLONY WYROK (2011)
reż. Maciej Nikuła
10:14 min
   Druga wojna światowa. Żołnierz armii niemieckiej zgubił się w górskich lasach. Podczas swojej wędrówki natrafia przypadkowo na osobę, którą bierze za swojego wroga. Zabija ją, lecz nie wiem, że ściągnie w ten sposób na siebie nieszczęście. 


INKASENT (2012)
reż. Maciej Nikuła
4:27 min
   Bohater tej historii twierdzi, że nie musi płacić rachunków za gaz. Nie wie jednak, że przyjdzie mu spotkać się z inkasentem, który zamierza ściągnąć należną opłatę za wszelką cenę. Tym razem nie ma ucieczki przed sprawiedliwością. 


CZARNY ANIOŁ (2013)
reż. Anna Kasperkiewicz
3:17 min
   Młoda dziewczyna jest opętana przez demona własnych myśli. Czy mu ulegnie i będzie za nim podążać?
LODÓWKA (2013)
reż. Grupa Filmowa QFAT
9 min
   Historia z życia wzięta. Młode małżeństwo, on zapracowany, ona znudzona nieco swoją pozycją żony, czuje się zaniedbywana. Jak to często bywa znajduje "tego drugiego". Okazuje się jednak, że jej romantyczna wizja posiadania kochanka rozmija się z rzeczywistością i to w znacznej odległości. I tu następuje chwila niemal nieunikniona w przypadku pozamałżeńskich przygód - mąż przyłapuje parę in flagranti. Jednak, mając w życiu rolę nie ogiera z sypialni, czy jaguara z garażu, a jedynie osła, który na powyższe dobra musi zarabiać, ten nie reaguje z południową gwałtownością. Zbliża się do lodówki, aby popić gorzką pigułkę, którą ma do przełknięcia i wtedy... Są w życiu chwile, które potrafią zmienić nasze nastawienie do świata. Są wydarzenia, które mogą sprawić, że szara myszka przeobraża się w demona seksu, a zwykły facet, którym życie głównie pomiata, nagle staje się nie tylko sam sobie sterem, okrętem i żaglem, ale też po prostu mężczyzną, w pełnym tego słowa znaczeniu.
RED WATER (2012)
reż. Rafał Woźniak
56 min
   Wrocław. W mieście grasuje poszukiwany przez policję seryjny morderca - gwałciciel. Przyjaciółki na śmierć i życie - Kasia i Basia - zostają zaproszone przez poznanego na imprezie mężczyznę do jego luksusowego domu z basenem. Podczas niewinnie rozpoczynającego się afterparty dochodzi do zgrzytu między dziewczynami, obie zaczynają zabiegać o względy przystojnego Leona. Okazuje się, że nie trafiły tutaj przez przypadek, a ich nowo poznany znajomy, niekoniecznie jest tym, za kogo się podaje.


 NIESWÓJ (2013) 
reż. Amelia Malinowska 
3 min
   Psychodeliczny. Niepokojący. Budzący skrajne emocje. Wytwórnia Cho No Tu Movies pragnie przedstawić swoją najnowszą produkcję. Akcja thrillera dzieje się w miejscu, z którego nie ma ucieczki, zaś strach jest nieodłącznym towarzyszem. A czy Ty, drogi Widzu, potrafisz odróżnić brutalną rzeczywistość od sennego koszmaru?


ITIHASA (2012)
reż. Malwina Rzonca
35 min
   Film powstał na podstawie "Devi Mahatmya" - pochodzącego z V wieku, najważniejszego tekstu liturgicznego Siaktyzmu - matriarchalnego odłamu hinduizmu, w którym Bogini (Devi, Siakti) czczona jest jako najwyższe bóstwo. Zrealizowany jest w formie kolażu found footage, w którym ujęcia nakręcone celowo na potrzeby filmu połączone zostały ze scenami zapożyczonymi ze znanych produkcji, tworząc jedną narrację. Przedstawiona historia opisuje zwycięstwo Bogini nad demonami. Demony symbolizują władzę, dominację i próżność. Chcą namówić Devi do poślubienia ich króla (szefa). Ona odmawia, rozmyślnie prowokując bitwę. Następnie przybrawszy swoje najstraszniejsze wcielenia, pokonuje króla, jego świtę, jak i całą armię, w niewiarygodnej walce. Chociaż przesunięta do współczesności oraz mojej lokalnej, krakowskiej scenerii, adaptacja oryginalnego tekstu jest bardzo dosłowna.
MAJOWIE SIĘ POMYLILI (2010)
reż. Kamil Giedrojć
2 min
Niebanalne spojrzenie na koniec świata 2012 roku.


PACHNĄCO-TNĄCE (2009)
reż. Kamil Giedrojć
9 min
   Młody chłopak kładzie się spać, a my widzimy najczarniejsze wizje jego podświadomości.

PARAGNOMEN (2012)
reż. Tomir Dąbrowski
22 min
   Starałem się zrobić filmik sprawiający wrażenie powstałego z kooperacji Davida Lyncha i Edwarda Wooda... :) Początkowo chciałem jedynie osiągnąć look b-klasowego thrillera z lat 50, później jednak postawiłem na "ulinczowienie" - ostatecznie wyszło coś baaardzo dziwnego, ale wydaje mi się, że z wyraźnym klimatem.


ZAbieg (2011)
reż. Tomir Dąbrowski
3:30 min
ZAbiegana ZAmówiona parodia horroru typu slasher. RUN into FORREST, RUN!

M - MAGIA MIŁOŚCI (2013)
reż. Tomir Dąbrowski
28 min
   Produkcja mająca na celu przypomnienie magii klasycznego niemego kina lat '20. Historia oscyluje wokół uznanego iluzjonisty, który zakochuje się w dziewczynie z publiczności i postanawia spędzić z nią swe życie - zarówno prywatne jak i sceniczne. Jednocześnie poszukuje sposobu na zgłębienie tajników prawdziwej magii i nie zawaha się przed niczym, by tego dokonać...
UŚMIECH ŚMIERCI (2013)
reż. Tomir Dąbrowski
102 min
"TEATR TO ŻYCIE. JEDNAK W TYM TEATRZE CZEKA CIĘ ŚMIERĆ."
W pewnym małomiasteczkowym ośrodku kultury obsada szykująca się do wystawienia drobnego przedstawienia jest sukcesywnie uszczuplana przez tajemniczą postać skrytą za płaszczem i maską. Jego ofiary są okrutnie torturowane, jego tożsamość i motywy nieznane. Czy uda się go powstrzymać? Czy komuś uda się zmazać UŚMIECH z twarzy ŚMIERCI?


DEZINTEGRACJA (2012)
reż. Adam Adamkiewicz
14:13 min
   Etiuda jest głosem w sporze, który powstał po bardzo krytycznej wypowiedzi krytyka filmowego Tomasza Raczka, na temat filmu "Kac Wawa". W sposób metaforyczny chcieliśmy pokazać sytuację, w której film jest tylko tłem dla dialogu wymądrzającego się Krytyka i dbającego jedynie o własną wygodę Widza. W ten sposób Film, praca wielu osób, wyraz ich marzeń i przemyśleń, staje się w zasadzie nieistotny, bo Krytyk oraz Widz wychodzą przed szereg. Zapominają, że bez Filmu ani jednego, ani drugiego w ogóle by nie było.
POWROTY (2012)
reż. Adam Adamkiewicz
19:48 min
   Oparta na osobistych doświadczeniach reżysera próba pokazania, jak wyglądają dni powrotów ze szpitala osoby przechodzącej długie i bardzo nużące leczenie onkologiczne. Zarówno powrotu z perspektywą kolejnego pobytu w szpitalu i tego ostatniego, dającego nadzieję na szczęśliwe zakończenie leczenia.
RANNE PANTOFLE (2009)
reż. Michał Klimaszewski
9 min
   Upalne lato 2009. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, której związek przechodzi poważny kryzys. Ale pewnego lipcowego poranka odkrywa coś, co na zawsze zmieni jej życie... "Ranne pantofle" to szalona opowieść o niezwykłej miłości, zazdrości oraz krwawej zemście.


STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ 2 (2012)
reż. Tymon Albrzykowski
7:07 min
   Co by było gdybyśmy mogli mieć wszystko? Czy byli byśmy szczęśliwi czy raczej przytłoczeni nieskończonymi możliwościami wyboru? Osadzona w surrealistycznej stylistyce, dalsza historia stoliczka z baśni "Stoliczku, nakryj się" braci Grimm.
SUMIENNY I SKRUPULATNY (2013)
reż. Sławomir Tomczak
13 min
   Przewrotna opowieść o bezrobotnym mężczyźnie, który po długim okresie poszukiwania pracy otrzymuje wymarzony wakat. W wyniku skrupulatnego wypełniania swoich obowiązków wpada w poważne tarapaty. Czy zasłużenie? Zobaczcie sami.
MOCNE POSTANOWIENIE (2013)
reż. Sławomir Tomczak
11:41 min
   Budzący się nagle scenarzysta w środku nocy dzwoni do producenta opowiadając mu o swoim pomyśle na film.

MIŁOBÓJCY (2012)
reż. Lech Mackiewicz
85 min
   Miłobójcy to gatunkowo szlachetny filmowy "kinoteatr". Sfilmowana w ciągu 3 dni historia miłości Wariatki i Obcego - tak naprawdę opowiada nam o złożonym zjawisku jakim jest Śląskość. Opowiada po prostu i bez zadęcia. Poprzez obserwacje zwyczajnych ludzi, którzy tę Śląskość tworzą na co dzień. Wsród kłopotów i radości, dramatów i żartów. Z wiarą i bez. Kolorowo i czarno-biało. Po części teatr po części film- trochę komedia a trochę dramat. W 100% śląski , zabrzański. Miłobójcy to na pewno film unikalny.
ILE STOPNI MA CIEPŁY GŁOS? (2012)
reż. Konrad Domaszewski
6:56 min
   Film opisuje historię, która może się przydarzyć każdemu...
BRZYDKI (2012)
reż. Michał Turlewicz
4 min
   Dziewczyna dąży do odnalezienia siebie w zimnym lesie.ANIOŁ (2013) 
reż. Błażej Kujawa 
9:16 min
   Znamy historie o miłości do niewłaściwej kobiety. A co jeśli w kobiecie zakocha się niewłaściwa osoba?

2 komentarze:

 1. Miałem zamiar w zeszłym roku zgłosić film na Wasz festiwal, lecz jakoś wyleciało mi to z głowy i pochłonęły mnie inne sprawy. Może to i szkoda.

  pozdrawiam
  Kulnaro o kulturze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie zrobiłeś tego w tym roku ;( Zgłoszenia trwały do 30 czerwca.

   Usuń